Informacje

Poniżej znajdują się informacje dla partnerów/propagatorów zdrowego nawyku picia wody. Śmiało możecie kopiować teksty, udostępniać na swoim blogu lub fanpage’u. Najlepiej nie kopiować wszystkiego od razu tylko dawkować informacje. Pod wpisem powinien się znaleźć link do strony https://www.pij-wode.pl lub do fanpage’a https://pl-pl.facebook.com/pijwode.

Od kwietnia 2013 szerzymy pozytywną propagandę, dołącz do nas i pokaż jak ważne jest regularne spożywanie wody 🙂

Informacje dla partnerów akcji

TEKST #1 – Woda jest podstawą życia
Woda w organizmie człowieka jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, który przenosi składniki odżywcze z jedzenia do komórek organizmu i przyczynia się do wydalania z nich produktów przemiany materii, w tym związków toksycznych.
Związki takie tworzą się między innymi w mięśniach podczas intensywnego wysiłku. Woda przenosi również inne substancje (hormony, enzymy) i reguluje temperaturę ciała.

Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody, ciało dziecka z 75%. Utrata 3% wody z organizmu powoduje zmęczenie natomiast utrata 10% zagraża już życiu. Zawartość wody w ustroju podlega dużym wahaniom, zarówno ze względu na wiek, jak i na jakość spożywanych pokarmów (zawartość soli kuchennej). W ciągu doby 3% do 6% wody ustrojowej ulega wymianie, czyli po 10 dniach wartość ta stanowi około 50% wody ustrojowej. Zapotrzebowanie na wodę dorosłego człowieka wynosi 2–4% masy ciała, natomiast dziecka 10–15%. Przyjmuje się, że minimalna ilość wody, która zapobiega zmianom  patologicznym w organizmie to 1 dm 3 dostarczany w ciągu doby. Zapotrzebowanie to wzrasta jednak trzykrotnie podczas upałów.


TEKST #2 – Ile pić wody?
Ile wody powinniśmy pić każdego dnia? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wyniki badań często się zmieniają i ciężko jest dokładnie określić jakie jest nasze zapotrzebowanie na płyny. To zależy od wielu czynników takich jak: wieku, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i wilgotności powietrza.

Uproszczona metoda – zmierzenie zapotrzebowania na wodę metodą wagową, tj. w zależności od tego ile ważymy.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę? Na każdy kilogram masy ciała przypada 30 mililitrów wody. To jest punkt, z którego wychodzimy. Do tego należy pamiętać, że:

  • Aktywność fizyczna (trening fitness/bieganie) wpływa na odwodnienie organizmu – przy wysiłku do 1 godziny należy spożyć dodatkowo 400-600 ml wody. W przypadku bardziej intensywnego treningu (ponad 1 godzina) warto wypić dwa razy tyle tj. 1.2l wody. Pijemy wodę przed, w trakcie i po wysiłku. Intensywność wysiłku zależy nie tylko od czasu treningu, lecz także od energii, którą z siebie wydalamy. Musimy obserwować organizm, jeżeli wydalamy dużo potu, musimy automatycznie wypić więcej wody.
  • Kawa/herbata oraz inne napoje, które zawierają kofeinę/teinę działają moczopędnie. Po wypiciu szklanki tych napojów należy wypić dodatkowo szklankę wody.
  • Alkohol przyspiesza metabolizm i działa moczopędnie
  • Ciąża – instytut medycyny radzi, by kobiety w ciąży piły dziennie przynajmniej 2,3 litra wody, a kobiety karmiące nawet 3,2 litra wody każdego dnia.

TEKST #3 – Jaka woda?
Najlepszą wodą przeznaczoną do codziennego spożycia u dorosłych osób zdrowych są naturalne wody mineralne, średniomineralizowane, a jednocześnie niskiej zawartości sodu. Osobom z chorobą nadciśnieniową, chorobami nerek, dróg moczowych oraz kobiet w ciąży i niemowląt zaleca się wypijanie wód niskomineralizowanych i niskosodowych. Natomiast wody wysokomineralizowane mogą być zalecane przy szczególnie wysokiej aktywności fizycznej.


TEKST #4 – Po co pić wodę?

  • Woda jest podstawowym składnikiem organizmu – uczestniczy w procesach chemicznych, transporcie cząsteczek, reguluje ciepłotę ciała itp.
  • Woda oczyszcza organizm z toksyn oraz ubocznych substancji przemiany materii. Bez wody organizm nie będzie mógł ich wydalić i by odkładały się w komórkach ciała doprowadzając do stanów zapalnych i dolegliwości zdrowotnych.
  • Woda korzystnie wpływa na regulowanie apetytu i procesy trawienne. Stosowana przed posiłkiem w naturalny sposób będzie zapobiegała przejadaniu się, co ma istotne znaczenie nie tylko przy odchudzaniu.
  • Woda jako składnik masy kałowej sprzyja regularnemu wypróżnianiu i pomaga zapobiegać zaparciom.

TEKST #5 – Jak pilnować picia wody?

  • Zaraz po przebudzeniu, zanim zjesz coś lub wypijesz cokolwiek innego, wypijaj szklankę wody.
  • Staraj się pić wodę z butelek lub sportowych bidonów informujących o ilości płynu, żeby wiedzieć ile litrów wypijasz. W ten sposób będziesz w stanie pilnować łącznej ilości wody wypijanej w ciągu dnia.
  • Spróbuj rozplanować sobie luźny grafik picia wody, dzięki któremu łatwiej będzie pilnować ile musisz wypić w ciągu dnia, żeby odpowiednio nawodnić organizm.
  • Zadbaj o to, by zawsze przy sobie mieć butelkę wody – nie pozwalaj sobie na podtrzymywanie uczucia pragnienia.

TEKST #6 – Nie lubisz pić zwykłej wody?
Zacznij pić wodę smakową! Nie taką kupioną w sklepie, lecz zrobioną w domu, bez dodatków, konserwantów i słodzików. Wystarczy poświęcić kilka minut i można stworzyć własny, unikalny smak wody.

Wystarczy wkroić owoce do naczynia, zalać zimną wodą i odczekać 10 minut. Najbardziej orzeźwiające będą plasterki cytrusów, np. cytryna, limonka, pomarańcza, grejpfrut, mandarynka. Nieźle sprawdza się także ogórek, truskawki, maliny, płatki róż, mięta.

Wolisz słodziej? Wystarczy do wody dodać łyżkę miodu lub syropu z agawy.

Maksymalne orzeźwienie? Użyj wody gazowanej i dodaj kilka kostek lodu.


TEKST #7 – Czego unikać w wodzie?
Obecność azotynów i azotanów w wodzie jest niepożądana. Wskazuje na zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska środkami ochrony roślin oraz substancjami organicznymi. Szkodliwość azotanów jest niska, ale mogą się one przekształcać w toksyczne azotyny, których działanie utleniające prowadzi do utraty zdolności przenoszenia tlenu przez zawartą we krwi hemoglobinę. Mogą też blokować, a nawet niszczyć witaminy, negatywnie wpływać na białka, działać rakotwórczo.

Limity określane przepisami to:

  • azotany – 50 mg/l
  • azotyny – 0,1 mg/l

TEKST #8 – Ciekawostki o wodzie

  1. Orzeźwia – spożywanie schłodzonej wody skutecznie i najlepiej gasi pragnienie
  2. Dodaje energii oraz chęci do pracy
  3. Utrzymuje równowagę pH ustroju
  4. Zapobiega chorobom serca – badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii z udziałem kobiet i mężczyzn wykazały, że osoby, które w ciągu dnia spożywają około 2 litrów wody, rzadziej chorują na serce
  5. Nawilża skórę – spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nadaje skórze zdrowy wygląd. Skóra staje się odpowiednio nawilżona, jędrna, spłycają się zmarszczki
  6. Poprawia metabolizm – pomaga utrzymać odpowiednie uwodnienie komórek
  7. Uśmierza ból – picie wody nie tylko łagodzi ból głowy, który najczęściej spowodowany jest nieodpowiednim uwodnieniem tkanki mózgowej
  8. Usuwa toksyny – woda oczyszcza organizm z toksyn
  9. Zapobiega chorobom nerek – nerki do prawidłowej pracy wymagają odpowiedniej ilości wody, aby mogły skutecznie filtrować produkty przemiany materii
  10. Chroni przed nowotworami – spożywanie odpowiedniej ilości wody zapobiega występowaniu raka pęcherza oraz jelit
  11. Zapobiega zaparciom – woda zawarta w pożywieniu w układzie pokarmowym zwiększa objętość błonnika oraz mas kałowych
  12. Reguluje temperaturę ciała – jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie
  13. Pomaga utrzymać ciążę – wody płodowe stanowią środowisko życia dla płodu. Ponadto niedobór wody w organizmie kobiety prowadzi do zaburzeń krążenia krwi
  14. Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe – niedobór 2% wody powoduje problemy z koncentracją oraz spowalnia proces uczenia

TEKST #9 – Dekalog picia wody:

  • Dbaj, by w organizmie jej nie brakowało

Nie jesteś w stanie magazynować wody w organizmie, by w miarę potrzeb korzystać z zapasów. Dlatego musisz codziennie wypijać ok.1,5 litra płynów. Najzdrowsza jest zwykła woda niegazowana, którą z powodzeniem zastąpisz inne napoje. Na jej rzecz więc bez obaw zrezygnuj z kawy, herbaty czy nawet soków. Prawie litr wody dostarczasz sobie wraz ze spożywanymi posiłkami, bo przecież sporo jej zawierają zwłaszcza zupy, owoce i warzywa. Oprócz tego odrobinę wytwarza sam organizm. Wodę oczywiście stale wydalasz, głównie przez nerki, płuca i skórę. Najważniejsze jednak, aby straty zawsze były równoważone przez zyski. To oznacza, że jeżeli dieta obfituje w słodycze (nie mają wody) albo intensywnie się pocisz, musisz pić odpowiednio więcej: 2–3 litry płynów w ciągu dnia.

  • Sięgaj wyłącznie po ciepłą

Wchłania się najłatwiej, gdy jej temperatura zbliżona jest do tej, jaką ma organizm, czyli około 37ºC. Równie zdrowa jest woda gorąca, bo korzystnie rozluźnia żołądek. Nigdy jednak nie powinna być lodowata, gdyż ochładza od wewnątrz ciało i spowalnia przemianę materii. Nawet w upały delektuj się wodą, która ma temperaturę pokojową (ok. 20ºC).

  • Pij ją często, małymi łykami

Tak naprawdę nie powinnaś rozstawać się z butelką mineralnej. Popijaj ją regularnie przez cały dzień. Chodzi o to, by nie dopuścić do pojawienia się uczucia pragnienia – to sygnał, że organizm zaczyna się odwadniać!

  • Zaczynaj dzień od szklanki wody

Sięgaj po nią, gdy tylko wstaniesz z łóżka i umyjesz zęby, ale przed śniadaniem. Pij wodę powoli, przynajmniej przez minutę, choć najlepiej byłoby, gdyby zajęło ci to prawie 10 minut. Dzięki temu pobudzisz jelita do pracy i unikniesz zaparć.

  • Nigdy nie podawaj jej do posiłków

Szklanka mineralnej obok talerza z drugim daniem postrzegana jest jako zdrowy nawyk. A to błąd. Jeśli jesz i równocześnie pijesz, rozcieńczasz wydzielane enzymy. Wolniej trawiony pokarm zalega więc w żołądku (zasada ta nie dotyczy wytrawnego wina – kieliszek bez obaw możesz podać do obiadu). Powinnaś pić wodę (kilka łyków) co najmniej kwadrans przed posiłkiem i nie wcześniej niż pół godziny po nim (też niewielką ilość). Po obfitym jedzeniu wybieraj lekko gazowaną, bo „bąbelki” pobudzają wątrobę do pracy.

  • Traktuj ją jako sojusznika w odchudzaniu

Woda rzeczywiście pomoże ci zgubić zbędne kilogramy, jeśli stanie się nierozłącznym elementem diety. Sięgaj po nią, gdy tylko zaczynasz być głodna. Kiedy, zamiast jedzeniem, wypełnisz żołądek wodą, szybko i na jakiś czas poczujesz się syta. Gdy się odchudzasz, wypijaj też co najmniej szklankę (a najlepiej dwie) na kilka minut przed każdym posiłkiem. Potem w żołądku nie zmieści się już zbyt dużo jedzenia. W ten sposób od razu zmniejszysz zjadaną porcję, a w konsekwencji liczbę dostarczanych kalorii.

  • Ćwiczysz? Pij ją przed i podczas każdego treningu

W ten sposób chronisz się przed przegrzaniem, na które jesteś narażona w trakcie wysiłku. Jeśli odpowiednio dużo pijesz, intensywnie się pocisz, a wraz z potem przez skórę oddajesz nadmiar ciepła. Dzięki temu mięśnie wydajniej pracują i mniej się męczą. Tuż przed treningiem sięgaj po pół litra wody mineralnej, lecz bez gazu. Po zajęciach wypijaj szklankę, tym razem gazowanej, bo właśnie taka orzeźwia i szybko gasi pragnienie.

  • Wybieraj wodę idealną dla siebie

Mineralna, źródlana czy też lecznicza: w każdej, w mniejszym lub większym stopniu, znajdują się minerały. Uważnie czytaj więc etykiety, bo tam znajdziesz informacje, co wody zawierają, a w przypadku leczniczych – na co pomagają. Przy nadciśnieniu, żylakach i chorych nerkach kupuj wodę z niską zawartością sodu: mniej niż 20 mg/ /litr (pierwiastek ten powoduje obrzęki). Z kolei silnie gazowane, czyli z dużą dawką dwutlenku węgla, nie są wskazane przy dolegliwościach gastrycznych, gdyż podrażniają układ pokarmowy.

  • Staraj się wodą łagodzić stres

Pij ją bardzo powoli, małymi łykami, bo to idealnie wycisza, kiedy jesteś rozdrażniona lub pod wpływem silnych emocji. Najzdrowsza jest mineralna, która zawiera magnez, słynący ze swoich właściwości antystresowych.

  • Zawsze popijaj nią alkohol

Tak naprawdę zasada ta dotyczy wszelkich używek. Nie tylko alkohol, ale i mocna kawa czy herbata mają właściwości silnie odwadniające. Każdy drink, kieliszek wina czy filiżankę małej czarnej od razu popij szklanką wody. Kiedy zaś zdarzy się, że po suto zakrapianej imprezie zaszumi ci w głowie, tuż przed pójściem spać wypij pół litra mineralnej. To dobry sposób, by następnego dnia uniknąć kaca. Nigdy też w upały nie gaś pragnienia zimnym piwem lub colą, bo są moczopędne. A to oznacza, że zamiast uzupełniać braki wody, zwiększają jej deficyt w organizmie. Art: http://www.kobieta.pl/zdrowie/medycyna/zobacz/artykul/dekalog-picia-wody


Pamiętajcie, że pod wpisem powinien się znaleźć link do strony https://www.pij-wode.pl lub do fanpage’a https://pl-pl.facebook.com/pijwode 🙂