Wody mineralne i źródlane

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów wód: źródlane, stołowe, mineralne, a także lecznicze i smakowe. Często zdarza się, że wody nie są podzielone odpowiednio, stoją wymieszane obok siebie.

Jak nie zostać nabitym w butelkę? Warto czytać etykiety, które muszą zawierać nazwę wyrobu, miejsce produkcji, nazwę producenta, datę ważności oraz skład mineralny wody.

  Co mamy do wyboru?

Czym się różnią wody źródlane od leczniczych i mineralnych? Przede wszystkim chodzi tu o zawartość rozpuszczonych składników stałych w postaci jonów. Oprócz tego wody mineralne i lecznicze mogą mieć w składzie rozpuszczone gazy pochodzenia naturalnego.

Jak wygląda klasyfikacja wód mineralnych?

  • nie więcej niż 50 mg/l – bardzo niskozmineralizowana
  • nie więcej niż 500 mg/l – niskozmineralizowana
  • od 500 do 1500 mg/l – średniozmineralizowana
  • powyżej 1500 mg/l – wysokozmineralizowana

Czas poznać cechy charakterystyczne poszczególnych wód oraz ich konkretne przeznaczenie.

woda pochodząca ze źródeł

WODY ŹRÓDLANE

Tej wody znajdziemy na sklepowych półkach najwięcej. Stanowi niemal 3/4 całego asortymentu. Ten rodzaj klasyfikuje się do wód niskozmineralizowanych, a zawartość minerałów nie przekracza 500 mg/l. Jeśli myślimy, że te wody pomogą nam uzupełnić braki pierwiastków, to jesteśmy w ogromnym błędzie. Małe ilości soli w wodach źródlanych sprawiają, że te świetnie sprawdzą się do codziennego picia, zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem oraz malutkich dzieci.Woda tego typu doskonale rozpuszcza składniki zawarte w pokarmie.

WODY MINERALNE

W wodach mineralnych znajdziemy więcej minerałów niż 500 mg/l. Ten typ wody jest wybierany ze względu na doskonałe gaszenie pragnienia. Oprócz tego jest bogata w magnez, wapń oraz sód. Powinny po nie sięgać osoby cierpiące na zbyt małą zawartość któregoś z tych pierwiastków w organizmie. Na przykład wodę z magnezem proponuje się osobom zestresowanym oraz pijącym duże ilości kawy. Wody posiadające dużą zawartość minerałów są też polecane w trakcie upałów oraz sportowcom. Uwaga, bo ten rodzaj wód zawiera duże stężenie sodu.
wody mineralne
woda lecznicza

WODY LECZNICZE

Wody lecznicze są wodami wysokozmineralizowanymi, a ilość składników mineralnych sięga od 2 000 mg/l aż do 24 000 mg/l. Są to wody, które często charakteryzują się nietypowym smakiem i zapachem. Nie można ich pić na co dzień w dużych ilościach. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ wód jest uznawany za leczniczy. W zależności od zawartości pierwiastków pozwala zwalczać różne dolegliwości. W Polsce mamy sporo złóż wody leczniczej.

Poznaj dokładniej skład wód, które znajdziesz na sklepowych półkach

Ranking wód mineralnych i źródlanych

  Co z wodą gazowaną? Czy jest zdrowa?

Czy można bez przeszkód pić wodę gazowaną? Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej ma doskonały wpływ na trawienie, wzmaga apetyt, działa niezwykle orzeźwiająco. Z drugiej strony spożywana w nadmiarze prowadzi do wzdęć oraz innych dolegliwości układu pokarmowego.

Należy zacząć od tego, jakie wody możemy znaleźć na rynku. Najprostszym wyróżnieniem są oczywiście wody nienasycone dwutlenkiem węgla oraz wody nasycone dwutlenkiem węgla. Wśród wód nasyconych wyróżniamy:

  • stężenie CO2 poniżej 1 500 mg/l – to wody niskonasycone
  • od 1 500 do 4 000 mg CO2/l – wody średnionasycone
  • powyżej 4 000 mg CO2/l – wody wysokonasycone

Gazowana woda nie zawiera kalorii ani też innych szkodliwych dodatków. Dla osób w pełni zdrowych nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących picia wody gazowanej. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby z zespołem jelita drażliwego i dolegliwościami gastrycznymi, a także osoby z kłopotami z krtanią.

Przeprowadzono badania, które wskazują na to, że woda nasycona dwutlenkiem węgla może pomagać w leczeniu niektórych dolegliwości. Warto pamiętać, że CO2 działa bakteriostatycznie – flora bakteryjna nie rozwija się w wodzie, dzięki czemu może być dłużej przechowywana.

  Czego unikać?

Obecność azotynów i azotanów w wodzie jest niepożądana. Wskazuje na zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska środkami ochrony roślin oraz substancjami organicznymi. Szkodliwość azotanów jest niska, ale mogą się one przekształcać w toksyczne azotyny, których działanie utleniające prowadzi do utraty zdolności przenoszenia tlenu przez zawartą we krwi hemoglobinę. Mogą też blokować, a nawet niszczyć witaminy, negatywnie wpływać na białka, działać rakotwórczo.

Limity określane przepisami to:

  • azotany – 50 mg/l
  • azotyny – 0,1 mg/l

Poznaj doskonałą alternatywę wody butelkowanej