Woda a nasz organizm. Czemu jest tak ważna?

Woda to nie tylko doskonała substancja do podlewania kwiatów, mycia naczyń, sprzątania czy prania bielizny. Każdy, kto słyszał o jej właściwościach choć raz wie, że daje i tworzy życie. Choć wydaje się, że to prosty pierwiastek chemiczny to w rzeczywistości ma ogromny wpływ na wszystkie procesy życiowe, na budowę naszego ciała i wszystkie zjawiska, które zachodzą wewnątrz organizmu.
rola wody w organizmie

  Człowiek składa się głównie z wody

Woda znajduje się w każdej, nawet w najmniejszej komórce organizmu, dlatego tak istotne jest odpowiednie nawadnianie. Czy wiedzieliście, że każdego dnia tracimy około 4 litrów wody? Cała woda jaką mamy wewnątrz ulega wymianie po około 10 – 20 dniach. W ciągu 12 miesięcy jesteśmy w stanie zużyć około tysiąca litrów wody tylko na podtrzymanie niezbędnych procesów życiowych.

Woda bierze udział w procesach, które zachodzą w naszym organizmie nawet gdy nie jesteśmy ich świadomi. Prawda jest taka, że bez niej nie moglibyśmy przełykać, mówić, płakać, a nawet mrugać powiekami.

Bilans wody w organizmie

Bilans wody to jeden z najważniejszych argumentów przekonujących do właściwego nawadniania organizmu. Dziennie przyjmujemy około 2 800 ml wody z różnych źródeł, jednak dokładnie tyle samo wydalamy. Zaburzenie równowagi płynów może skutkować wieloma dolegliwościami. Utrata zaledwie 1% sprawia, że odczuwamy pragnienie, a procesy przestają przebiegać prawidłowo. Jak to wygląda w praktyce? Zilustrują to poniższe tabelki:

Źródło pochodzenia wodyIlość dostarczana do organizmu
Pokarm stały 1 000 ml
Napoje1 500 ml
Woda metaboliczna (z procesów spalania) 300 ml
Łączna ilość wody dostarczana do organizmu2 800 ml

Sposób wydalania wody z organizmuIlość wody wydalanej z organizmu
Z wydychanym powietrzem550 ml
Z potem600 ml
Z moczem i kałem1 650 ml
Łączna wartość wody wydalanej z organizmu2 800 ml

Jaki procent masy ciała stanowi woda?

GrupaZawartość wody wyrażona w % (wartości uśrednione)
0 - 6 miesięcy75%
6 - 12 miesięcy60%
12 miesięcy - 12 lat60%
Nastolatka56%
Nastolatek59%
Kobiety do 50 roku życia50%
Mężczyźni do 50 roku życia59%
Kobiety po 50 roku życia47%
Mężczyźni po 50 roku życia59%

Ile wody zawierają tkanki i narządy?

Rodzaj tkanki lub narząduIlość zawartej wody (przybliżone wartości)
Mózg83%
Nerka82%
Serce79%
Płuca80%
Kości22%
Krew90%
Pot99%
Sok żołądkowy97%
Mięśnie76%

  4 najważniejsze funkcje, które spełnia woda

Równowaga pracy całego organizmu

Jak już wiemy, woda bierze udział w wielu procesach. Niezwykle istotne jest zachowanie bilansu pomiędzy nawadnianiem, a wydalaniem wody z organizmu. Jeśli nie będziemy dostarczać odpowiednich ilości, na pewno zacznie nam dokuczać między innymi: suchość w ustach, pragnienie, kłopoty ze snem, osłabienie fizyczne, zmęczenie i problemy z koncentracją.

Transport substancji odżywczych

Woda to doskonały środek transportu różnych substancji po całym organizmie. Dzięki niej substancje odżywcze doskonale się rozpuszczają i bez problemu docierają do komórek. Na przykład woda zawarta w ślinie pozwala rozmiękczyć pożywienie, a kęsy przetransportować przez cały układ pokarmowy. Woda nie tylko dostarcza dobroczynne składniki, ale też odtruwa organizm. W tym procesie usuwane są produkty przemiany materii.

Stabilizacja temperatury ciała

Zadaniem krwi (której głównym składnikiem jest woda) jest regulacja temperatury w organizmie. Rozprowadza ciepło, a tam gdzie jest go zbyt wiele – następuje obniżenie temperatury poprzez odparowanie wody. Właściwie to odparowywanie wody z organizmu następuje przez cały czas, bez naszej wiedzy i świadomości. Są to jednak minimalne ilości.

Ochrona narządów wewnętrznych

Woda jest bardzo ważną częścią płynów ustrojowych. Dzięki temu doskonale chroni narządy, w tym te najważniejsze jak mózg, rdzeń kręgowy, gałkę oczną, a nawet płód w przypadku kobiet w ciąży. Woda sprawia też, że narządy nie ocierają się o siebie podczas poruszania się.

Co się stanie, jeśli nie będziemy dostarczać do organizmu odpowiednio dużo wody?