Idziesz do sklepu, patrzysz na półkę i zastanawiasz się, którą wodę wybrać. Nie lada wyzwanie stoi przed konsumentami. Na rynku jest kilkudziesięciu producentów wód źródlanych i mineralnych. Jedni mniej znani, a drudzy wpychający się w każdy bilbord, czy reklamę telewizyjną. Jaką wodę powinniśmy pić? Czy ufać „instytutom” gwarantującym jakość danej wody, czy może kierować się sloganami typu „krystalicznie czyste źródła bijące w samym sercu polskich gór”?

Woda źródlana czy mineralna?

Wiele osób kupuje wodę źródlaną, która kojarzy się z czystością i naturą. Czym ta woda różni się od wody mineralnej? Wodę mineralną wydobywa się z wnętrza ziemi z pokładów izolowanych geologicznie od zewnętrznych źródeł zanieczyszczeń. Mają one stabilny skład chemiczny i korzystnie wpływają na zdrowie. Dlatego są one dla nas najlepsze. Wystarczy dokładnie sprawdzić skład etykiety, by ocenić, czy jest wartościowa, czy niewiele różni się od „kranówki”.

Minerały w wodzie

To właśnie one, a dokładnie ich ilość stanowi główną różnicę między wodami mineralnymi i źródlanymi. Woda mineralna posiada 2500 mg/l, a lecznicza posiada nawet 25000 mg/l cennych minerałów.

Podział wód ze względu na ilość minerałów:

  • woda niskozmineralizowana – do 500 mg/l
  • woda średniozmineralizowana – od 500 mg/l do 1500 mg/l
  • woda wysokozmineralizowana – ponad 1500 mg/l

Przy półce z wodami

Reklamy, bilbordy, akcje zachęcające do picia danej wody są nieważne. Ważna jest etykieta (skład wody). Najlepiej wybierać te wody, które mają powyżej 1000 mg/l składników mineralnych.

Zawartość poszczególnych minerałów:

  • magnez (powinno go być ponad 50 mg/l)
  • wapń (ponad 150 mg/l)
  • siarczany (ponad 250 mg/l)
  • wodorowęglany (ponad 600 mg/l)

Po wodę z dużą ilością wodorowęglanów powinni sięgać przede wszystkim ludzie cierpiący na refluks żołądkowy lub nadkwasotę. Wodorowęglany neutralizują kwasy żołądkowe i przynoszą szybkie ukojenie podczas zgagi.

Na wysoką zawartość sodu (ponad 20 mg/l) muszą uważać Ci, którzy chorują na nadciśnienie, cukrzycę lub serce.

Porównanie popularnych wód

Nie wszystko złoto, co się świeci – ładna okładka i starannie przeprowadzona kampania reklamowa to nie wszystko. Poniżej prezentacja i porównanie poszczególnych wód dostępnych na polskim rynku.

Wszystkie wody Usunięte wody źródlane Usunięte wody niskozmineralizowane
ranking wód mineralnych ranking wód mineralnych bez wód źródlanych ranking wód mineralnych bez wód niskozmineralizowanych

*kolorem niebieskim na ostatnim obrazku zostały oznaczone wody wysokozmineralizowane

Inny ranking wód mineralnych

Wszystkie wody Wody lecznicze Wody przeznaczone
dla dzieci
inny ranking wód mineralnych ranking wód leczniczych Ranking wód dla małych dzieci

Najlepsza alternatywa dla wody butelkowanej?

Zdrowy nawyk picia wody

Wielu pacjentów pyta mnie, jak wyrobić w sobie nawyk picia wody? Odpowiedź tak naprawdę jest bardzo prosta. Oto wskazówki:

Gdy jesteśmy poza domem

Zawsze warto mieć w torebce butelkę wody. Polecam 0,5 litra, żebyśmy się nie nadźwigali 🙂 Po wypiciu kawy lub po prostu gdy zaschnie nam w gardle – wyciągamy wodę i pijemy.

Nie kupujemy gazowanych napojów i słodzonych soków!

Gdy jesteśmy w domu

Zamiast znosić zgrzewki butelek z wodą polecam zaopatrzyć się w filtr do wody (najlepiej z wkładem rewitalizującym) i pić wodę prosto z kranu. Dzięki temu mamy stały dostęp do czystej wody bez wymówek, że woda w butelce się skończyła.

Jeżeli jednak nie wyobrażacie sobie pić wody bez bąbelków, pamiętajcie, że po otwarciu ma ona ważność do 24 godzin.

Woda filtrowana ma tę przewagę, że zawsze jest świeża. Warto w domu, w zasięgu wzroku mieć szklankę z wodą – będzie nam o sobie przypominać 🙂