Żelazo może występować w wodzie naturalnie, szczególnie jeśli pochodzi ona z ujęć głębinowych, albo z warstw powierzchniowych przepływających przez obszary z bogatymi złożami tego pierwiastka. W niektórych regionach, zawartość żelaza w wodzie może być przez to wyższa niż w innych. Pojawia się zatem pytanie – czy żelazo w wodzie jest szkodliwe?

Żelazo w wodzie – co warto wiedzieć?

Żelazo w wodzie może występować w formie rozpuszczalnej lub nierozpuszczalnej. Gdy ilość rozpuszczonego żelaza jest odpowiednio duża, woda może przybierać charakterystyczny zapach, smak i kolor. Jest to zjawisko wysoce niepożądane, będące przyczyną wielu problemów związanych z jej użytkowaniem. Poznaj 5 powodów, dla których warto usuwać żelazo z wody.

Czy żelazo w wodzie jest szkodliwe?

Zażelaziona woda to bowiem spore straty w gospodarstwie domowym. Żelazo odkłada się bowiem często w formie rdzawego osadu, który można zauważyć na dnie czajnika. Zalega on również w rurach. Często trafia w ten sposób prosto do naszych szklanek. A warto wiedzieć, że już przy niewielkich przekroczeniach żelaza w wodzie można wyczuć zmiany w smaku kawy i herbaty przygotowywanych na bazie takiej cieczy.

Żelazo szybko się także utlenia do formy nierozpuszczalnej i w takiej postaci odkłada się w rurach instalacji, tworząc mazisty lub twardy osad, co z kolei może prowadzić do wtórnego zanieczyszczenia wody.

Jak radzić sobie z problemem?

Jeśli masz podejrzenia, że woda, której używasz zawiera nadmierną ilość żelaza, zaleca się skontaktuj się z lokalnym dostawcą wody lub zleć profesjonalne badanie w laboratorium, które określi jej skład chemiczny. W przypadku potwierdzenia obecności wysokich stężeń żelaza w wodzie, warto rozważyć montaż odżelaziacza wody, na przykład marki Ecoperla.

W kontekście obecności żelaza w wodzie, kluczowe jest zawsze stałe monitorowanie jakości wody i podejmowanie odpowiednich działań, jeśli występują problemy z jej jakością. Aby zapewnić czystą i bezpieczną wodę dla całej rodziny, nie idź na kompromisy. Sięgaj po sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.