Bakterie w wodzie – jak się przed nimi chronić?

Skażenie mikrobiologiczne wody to jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może przytrafić się osobom korzystającym z własnego ujęcia wody. Występowanie bakterii w wodzie stanowi realne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Jakie rodzaje bakterii mogą bytować w wodzie? Czy lampa bakteriobójcza to wystarczający sposób, by się ich pozbyć?

dezynfekcja wody za pomocą lampy UV

Własne ujęcie wody a jakość wody

Posiadanie własnego ujęcia wody niesie ze sobą kilka zasadniczych plusów. Wśród nich największą rolę odgrywa niezależność. Woda jest praktycznie za darmo, a w dodatku można ją czerpać w każdych ilościach. Nie ma szans na przerwy w dostawach spowodowane awarią bądź pracami konserwatorskimi.

Choć to niewątpliwe korzyści, należy pamiętać, że własne ujęcie to także obowiązki, ale i ogromna odpowiedzialność. Jeśli woda ze studni jest wykorzystywana w celach użytkowych i spożywczych, to sam właściciel ujęcia ponosi pełną odpowiedzialność za to, by wykorzystywana przez rodzinę woda była w pełni bezpieczna dla zdrowia oraz charakteryzowała się odpowiednimi właściwościami organoleptycznymi.

Woda z głębin może się wielu kojarzyć z nienaganną czystością i stuprocentowym, naturalnym pochodzeniem, a więc wielu właścicieli własnych ujęć z góry zakłada, że czerpana przez nich woda jest idealnej jakości i nie ma szans szkodzić. Nadal zdarza się, że nie potwierdzają swoich przekonań dowodami w postaci choćby wyników analizy wody, a to niedobrze, bo jakość wody z własnego ujęcia potrafi rozczarować.

Co kryje w sobie woda z własnego ujęcia?

W niektórych przypadkach zanieczyszczenia obecne w wodzie są widoczne już na pierwszy rzut oka. Mowa tu o wytrącających się w formie nierozpuszczalnej drobinkach żelaza i manganu, czy cząstkach mechanicznych tworzących zawiesinę. Istnieją jednak przypadki, w których woda na pierwszy rzut oka wydaje się być w porządku, jednak kryje w sobie liczne przekroczenia związków chemicznych, jak i mikroorganizmów.

Bakterie bytujące w wodzie najczęściej nie mają wpływu na smak, zapach i barwę wody, a stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Przyczyniają się do ciężkich w przebyciu zatruć pokarmowych oraz powstawania chorób zakaźnych.

Grupami szczególnie narażonymi na takie zagrożenia są małe dzieci, osoby starsze, osoby o bardzo niskiej odporności, osoby po przebyciu trudnego leczenia.

Skąd bakterie w wodzie?

Skażenie mikroorganiczne własnego ujęcia może nastąpić właściwie w każdym momencie. Ich źródła mogą być naprawdę różne. Czasami wynikają z nieszczelności szamb lub zbyt bliskiego położenia studni od szamba lub miejsca hodowli zwierząt gospodarczych. W innych przypadkach kłopot stanowi nieodpowiednie zabezpieczenie studni lub nieprawidłowa budowa. Do problemów z mikroorganizmami mogą przyczyniać się także podtopienia terenów i powodzie.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, czy w wodzie wystąpiły zagrażające zdrowiu bakterie jest przeprowadzenie mikrobiologicznej analizy wody.

Takie badanie można wykonać w laboratorium świadczącym usługi w zakresie badania wody pod kątem mikroorganizmów lub w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Warto pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednio przygotowany i wysterylizowany pojemnik do poboru próbki wody oraz dokładnie zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi poboru wody z własnego ujęcia.

Jakie bakterie mogą bytować w wodzie z własnego ujęcia?

Analiza wody pod kątem mikrobiologicznym nie określi wszystkich gatunków mikroorganizmów bytujących w wodzie z konkretnego ujęcia. Podczas badania określa się kilka parametrów, które pozwalają rozpoznać, jak duże wystąpiło skażenie, kiedy mogło nastąpić skażenie mikrobiologiczne oraz jakie może być jego źródło.

W wodzie mogą zostać wykryte między innymi: bakteria E-coli, bakterie z grupy coli, paciorkowce kałowe, bakterie z rodzaju Clostridium.

Escherichia coli

To bakteria, która w dużych ilościach znajduje się w odchodach ludzkich oraz w odchodach zwierzęcych. Przez to może trafiać zarówno do ścieków surowych, oczyszczonych, gleb, wód naturalnych.  Najczęściej jej obecność świadczy o bytowaniu innych gatunków bakterii o negatywnym wpływie na organizm ludzki

Bakterie z grupy coli

Główne źródło występowania tych bakterii w wodzie mogą stanowić wody wzbogacone w substancje organiczne, jak na przykład ścieki przemysłowe, rozkładające się resztki roślinne oraz glebowe. Niektóre gatunki posiadają zdolność do rozmnażania się nawet w wodzie o relatywnie wysokiej jakości. Ich obecność zazwyczaj świadczy o stosunkowo niedawnym zanieczyszczeniu wody.

Paciorkowce kałowe

W przypadku większości gatunków paciorkowców kałowych ich źródło stanowią odchody ludzkie oraz pochodzenia zwierzęcego. Niektóre gatunki mogą występować również w materiałach roślinnych. Wykazują o wiele większą wytrzymałość niż bakterie E-coli.

Bakterie z rodzaju Clostridium

Bakterie z rodzaju Clostridium należą do organizmów beztlenowych i tworzą formy przetrwalnikowe. Zazwyczaj są w stanie przetrwać dłużej w wodzie niż bakterie z grupy coli i są dość odporne na dezynfekcję. Bakterie tego typu mogą być wykrywane w wodzie nawet długo po fakcie wystąpienia zanieczyszczenia oraz w miejscach oddalonych w sporej odległości od jego wystąpienia.

Te zanieczyszczenia, jeśli wystąpią w wodzie pitnej, mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i powodować zatrucia pokarmowe, takie jak ostre biegunki czy bóle brzucha.

Jak usuwać bakterie z wody?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na redukcję mikroorganizmów z wody (o ile już wystąpiły) lub zabezpieczenie się przed ich obecnością jest dezynfekcja metodą fizyczną z zastosowaniem promieniowania ultrafioletowego.

Liczne badania dowiodły, że najskuteczniejszym rodzajem promieniowania ultrafioletowego w celu redukcji mikroorganizmów z wody jest promieniowanie UV-C. Takie właśnie w swoim działaniu wykorzystują lampy bakteriobójcze.

Lampy bakteriobójcze są urządzeniami, które montuje się na wejściu wody do instalacji. Powinny być stale podłączone do zasilania elektrycznego. W trakcie swojej pracy emitują promieniowanie ultrafioletowe o określonej długości fal. Woda przepływa przez wnętrze lampy i tam jest naświetlana. Promienie UV oddziałują na DNA oraz RNA komórek wyniszczając je. Wskutek tego działania mikroorganizmy są unicestwiane bądź powstrzymaniu ulegają wszelkie funkcje metaboliczne oraz możliwość rozmnażania się.

Plusem zastosowania lampy bakteriobójczej do dezynfekcji wody jest brak potrzeby stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Dezynfekcja przebiega ekologicznie, ekonomicznie, a przy tym nie ma większego wpływu na właściwości organoleptyczne wody.

Więcej informacji o lampach bakteriobójczych znajdziesz na stronie: https://www.viqua.pl/

Zabezpiecz swoje ujęcie wody przed bakteriami

Mikroorganizmy stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i należy zrobić wszystko, by nie wystąpiły w wodzie użytkowanej między innymi do celów spożywczych. Dezynfekcja za pomocą lampy bakteriobójczej jest dokładna, wydajna, a woda nie potrzebuje zbyt długiego kontaktu z promiennikiem, by zostać oczyszczona. Wybór konkretnego modelu lampy UV najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Komentarze do wpisu “Bakterie w wodzie – jak się przed nimi chronić?

  1. U mnie taki problem w studni wystąpił któregoś roku po podtopieniach. Wtedy autentycznie przestraszyliśmy się z żoną o to, co pijemy i z jakiej wody korzystamy. Na szczęście po przechorowaniu i założeniu lampy bakteriobójczej po mikroorganizmach w wodzie ani śladu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.