Ciało człowieka składa się w 70% z wody. Utrata zdawałoby się niewielkiej ilości bo tylko 20% wody z organizmu prowadzi do ciężkiego odwodnienia, a w krytycznych przypadkach do śmierci.

Woda – składnik potrzebny do życia

Woda w organizmie człowieka pełni niezwykle ważne funkcje życiowe. Przede wszystkim jest niezbędnym składnikiem pokarmowym. Jest odpowiedzialna za transport składników odżywczych oraz wydalanie produktów przemiany materii, które organizm uważa za toksyczne.

Woda w organizmie jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek człowieka. Zawartość wody ulega zmianie ze względu na wiek oraz jakość przyjmowanych pokarmów. Duża zawartość soli kuchennej w posiłkach znacznie obniża jej poziom.

Rola wody w organizmie człowieka jest istotna także podczas transportu hormonów oraz regulacji temperatury ciała.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków należy pić około 2 litrów wody dziennie. Oczywiście norma ulega zmianie i wzrasta jeśli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie. Zapotrzebowanie wody różni się także ze względu na płeć. Norma spożycia wody kobiety w wieku 19 – 75 lat wynosi 2700 ml / dobę, natomiast u mężczyzn ta norma wynosi 3700 ml / dobę. Aby w pełni skorzystać z wartości jakie niesie spożywanie wody należy wybierać wodę, która zawiera dużą ilość składników mineralnych.

Czym są składniki mineralne?

To przede wszystkim kationy i aniony. Na kationy składa się kation magnezowy, wapniowy, sodowy oraz potasowy, natomiast na aniony- wodorowęglanowy, siarczanowy, chlorkowy. Składniki te wpływają pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie, budulec kości, układ nerwowy, jak również na proces oddychania tkankowego czy barwę krwi.

W zależności od zawartości minerałów stosuje się klasyfikację wód mineralnych. Woda źródlana to nie więcej niż 50 mg / l. Za wodę niskozmineralizowana uznaje się nie więcej niż 500 mg / l. Od 500 – 1500 mg / l – średniozmineralizowana, natomiast powyżej 1500 mg / l to woda w pełni wartościowa tzw. wysokozmineralizowana.

Do wód wysokozmineralizowanych zaliczamy Muszyniankę, Staropolankę, Piwniczankę. Średniozmineralizowane to Jurajska, Nałęczowianka, Cisowianka czy Kinga Pienińska.

Na sklepowych półkach możemy spotkać również wody lecznicze np. Woda Jana. Pamiętajmy jednak, że przed rozpoczęciem kuracji powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż może ona niekorzystnie wpłynąć na układ nerkowy i moczowy u osób zdrowych.

Jakie są główne zalety picia wody?

  • dodaje energii
  • oczyszcza organizm z toksyn zapobiegając przy tym rozwojowi nowotworów
  • odchudza – wypicie szklanki wody przed każdym posiłkiem sprawni, że mniej zjemy
  • poprawia metabolizm – pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie na poziomie komórkowym
  • łagodzi ból głowy
  • zapobiega zaparciom – woda zwiększa objętość masy kałowej
  • reguluje temperaturę ciała poprzez wydalanie jej wraz z potem
  • chroni przed chorobami nerek
  • nadaje skórze świeży wygląd, ujędrnia ją, nawilża, a nawet spłyca zmarszczki