Stacje wielofunkcyjne są urządzeniami, o których mówi i pisze się coraz więcej. To świetny wybór do gospodarstw domowych, które korzystają z własnego ujęcia wody. Są w stanie usunąć nawet 5 najpopularniejszych kłopotów za jednym razem. Jak działają i kiedy warto skorzystać ze stacji wielofunkcyjnych?

Woda ze studni to tajemnica

Woda z własnego ujęcia to zawsze jest zagadka. Ze względu na to, że własne ujęcia nie podlegają kontroli przez żadne instytucje. Każdy właściciel musi samodzielnie zadbać o to by woda, z której korzysta na co dzień była odpowiednio dobrej jakości.

Co ujęcie, to właściwie inny skład wody oraz przekroczenia, które w wodzie mogą się pojawić. Niekiedy sytuacja robi się naprawdę niebezpieczna. Jednym z największych zagrożeń są mikroorganizmy występujące w wodzie. Wiele substancji chemicznych jest także w stanie mocno utrudnić normalne funkcjonowanie oraz korzystanie z wody na co dzień.

Wielokrotnie zdarza się, że jedynym problemem związanym z jakością wody nie jest jedno przekroczenie, a jest ich kilka. Do najczęstszych problemów, które występują jednocześnie, można zaliczyć: żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne, twardość wody.

Żelazo w wodzie

Żelazo najczęściej występuje w wodzie na drugim i trzecim stopniu utleniania. Podczas użytkowania często wytrąca się z wody w postaci drobnych, rdzawych cząsteczek. Żelazo ma bardzo niekorzystny wpływ na właściwości organoleptyczne wody – psuje jej smak, zapach, barwę, powoduje mętność. Przez to woda praktycznie przestaje nadawać się na cele spożywcze. Ponadto zalega w instalacjach i wszystkich urządzeniach, przez które przepływa. Przez to dochodzi do spadków wydajności, problemów z prawidłową pracą, a nawet awarii. W osadzie z żelaza może dochodzić do bytowania bakterii żelazistych. Ponadto duże stężenie żelaza w wodzie najczęściej oznacza poszarzałe pranie i rdzawe zacieki na tkaninach.

Mangan w wodzie

Mangan w wodzie najczęściej występuje w parze wraz z żelazem, choć nie jest to regułą. Jego źródło również zazwyczaj jest naturalne, jednak zdarza się, że przyczyną jest także działalność człowieka. Mangan również występuje na dwóch poziomach utleniania. Podobnie jak żelazo, powoduje szereg problemów związanych ze stanem organoleptycznym wody. Kłopotem jest nie tylko barwa i mętność, ale również często także zmiana zapachu. Mangan może się wytrącać w postaci drobnych, czarnych drobinek, które również mogą spowodować problemy w domowych instalacjach, ze sprzętem współpracującym z wodą. Obecność manganu jest najbardziej dostrzegana na pranych tkaninach.

Twarda woda

Innym kłopotem, który pojawia się w wodzie dość często jest wysoki stopień twardości wody. Im twardsza woda, tym większe problemy z kamiennym osadem, który wytrąca się z wody, a także z wysokim napięciem powierzchniowym. Najczęstszym i najbardziej znanym objawem twardej wody jest kamienny osad, z którym możemy się spotkać, choćby zaglądając na dno czajnika. Taki sam gromadzi się w kotle grzewczym, w instalacji, w częściach podgrzewających wodę urządzeń AGD. To prowadzi do szybszego zużycia części, awarii, spadków wydajności,  Osady na armaturze są trudne do odczyszczenia i wymagają dużego zużycia detergentów. Przy twardej wodzie zużywamy ich nawet około 60% więcej. Ponadto twarda woda sprawia, że prane tkaniny stają się szorstkie, rachunki za ogrzewanie rosną, a skóra i włosy nie są w najlepszym stanie. Ogólnie sporo tracimy, użytkowanie wody nie zapewnia pełnego komfortu, jesteśmy narażeni na liczne problemy oraz straty materialne.

Od czego zacząć?

W przypadku wody z własnego ujęcia najlepiej jeszcze przed wprowadzką do domu zacząć od analizy wody. Eksperci polecają zlecenie kompleksowego badania, które będzie obejmowało zarówno badania fizykochemiczne, jak też bakteriologiczne. To najlepszy sposób, aby przekonać się, jakiej jakości jest woda, czy stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia bądź jest w stanie niekorzystnie wpływać na instalację oraz komfort użytkowania.

To bardzo ważne informacje, ponieważ za jakość wody z własnego ujęcia odpowiada sam jego właściciel. Tych parametrów nie kontroluje żadna instytucja, to użytkownicy sami biorą odpowiedzialność za jakość wody i zdrowie własne oraz wszystkich domowników. Analiza wody dokładnie określa, które parametry zostały przekroczone oraz pomaga w doborze metody uzdatniania wody, jeśli ta jest potrzebna. Dzięki wynikom badania wody z łatwością można określić, które złoże filtracyjne sprawdzi się najlepiej, w jakiej ilości będzie potrzebne, jakie parametry powinno mieć urządzenie.

W sytuacji, kiedy okazuje się, że w wodzie jest kilka przekroczeń, dobrym rozwiązaniem może być stacja wielofunkcyjna!

Stacja wielofunkcyjna – czym jest?

Stacja wielofunkcyjna jest urządzeniem o kompleksowym działaniu. Złoże, które znajduje się wewnątrz jest w stanie poradzić sobie z kilkoma przekroczeniami jednocześnie. Mieszanka będzie w stanie usunąć: żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne, twardość wody. To urządzenia 5 w 1!

Stacje wielofunkcyjne dostępne są w wersji kompaktowej oraz dwuczęściowej. Obecnie ich wybór jest coraz większy. Posiadają zbiornik na sól regeneracyjną, potrzebują podłączenia do odpływu kanalizacji oraz gniazdka elektrycznego do podłączenia głowicy sterującej. Mogą działać niezależnie od zastosowanego w gospodarstwie domowym hydroforu.

Jak działają stacje wielofunkcyjne?

Działanie stacji wielofunkcyjnych opiera się o specjalnie dobraną, wyselekcjonowaną mieszankę złóż filtracyjnych. Stanowią warstwy, z czego każda pełni swoją istotną funkcję i pomaga redukować konkretne rodzaje zanieczyszczeń. W taki sposób niwelowane są stężenia: żelaza, manganu, twardość wody, jon amonowy, związki organiczne.

Stacje wielofunkcyjne są regenerowane z pomocą soli regeneracyjnej oraz wody, które wspólnie tworzą roztwór solanki. Należy pamiętać o stałym uzupełnianiu soli w zbiorniku i kontroli jej poziomu.

Oto ciekawe propozycje!

Przed Wami kilka ciekawych propozycji stacji wielofunkcyjnych od polskiej marki Ecoperla. Wszystkie są wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Powstawały z uwagą o detale. Zostały stworzone z dbałością o funkcjonalność i wydajność. Komponenty były dokładnie testowane pod względem trwałości.

Ecoperla Multitower

Pierwsza z propozycji to dwuczęściowa stacja uzdatniania wody Ecoperla Multitower, dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Wypełnienie to specjalnie wyselekcjonowana mieszanka złóż filtracyjnych stworzona przez ekspertów polskiej marki Ecoperla. Nad prawidłową pracą czuwa głowica sterująca stworzona przez znanego i cenionego producenta, firmę Clack. Ecoperla Multitower jest wyposażony w Ecoperla Smart System, który zapewnia długą, ekonomiczną pracę.

Ecoperla Multicab

Kompaktową stacją uzdatniania wody jest Ecoperla Multicab, którego wypełnia 30 litrów złoża wielofunkcyjnego. To produkt stworzony przy współpracy ze znanym, amerykańskim producentem głowic sterujących, firmą Clack. Tym, co go wyróżnia jest duża wydajność, trwałe tworzywo, z którego został wykonany kabinet oraz wygoda użytkowania. Urządzenie posiada wbudowany Ecoperla Perfect System, który pozwala na bezpieczną, bezawaryjną i efektywną pracę. Więcej informacji w recenzji:

Przeczytaj więcej: https://www.krainawody.pl/blog/news/stacja-wielofunkcyjna-dla-kogo-jest-przeznaczona

Dobry sposób na wodę wysokiej jakości

Stacje wielofunkcyjne są najlepszym sposobem na pozyskanie wody naprawdę wysokiej jakości. Jeśli tylko pozwalają na to parametry, warto zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem, ponieważ za sprawą jednego urządzenia poradzimy sobie z kilkoma przekroczeniami. Walka ze złą jakością wody nie zawsze musi oznaczać rozbudowaną stację, która zajmie mnóstwo miejsca i jest sporą inwestycją. W wielu przypadkach okazuje się, że stacja wielofunkcyjna jest wystarczającym rozwiązaniem.