Dlaczego zmiękczacze wody są tak skuteczne?

Twarda woda to ogromny problem, występujący na terenie całego kraju. Najlepsza metoda na poradzenie sobie ze skutkami tego zjawiska? Centralne zmiękczacze wody! Dlaczego są uważane za tak skuteczne urządzenia? W jaki sposób dokładnie działają i gdzie je zamontować?

powody, dla których zmiękczacze wody są tak skuteczne

Problem twardej wody – o co dokładnie chodzi?

Twardość to naturalna cecha wody. Jest ona wynikiem występowania w wodzie jonów wapnia i magnezu oraz dodatkowo manganu i żelaza na drugim stopniu utleniania, czyli w formie rozpuszczalnej, niewidocznej dla oka. Wody z różnych źródeł charakteryzują się różnym stopniem twardości.

W Polsce zazwyczaj występuje woda średnio twarda i twarda. Normy dotyczące tej wartości są dość rozległe. W rozporządzeniu ministra zdrowia dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi możemy przeczytać, że dopuszczalne są wartości od 60 do aż 500 mg CaCO3/l. Wszystko ze względu na to, że stopień twardości wody nie ma większego wpływu na organizm człowieka, co innego na domowe instalacje oraz komfort użytkowania takiej wody.

Osad w czajniku to początek kłopotów

Jedną z najczęściej dostrzeganych oznak występowania zjawiska twardej wody w domu jest oczywiście kamień na dnie czajnika. Choć świadomość na temat niekorzystnych skutków użytkowania twardej wody stale rośnie, to jednak wiele osób nadal bagatelizuje ten problem, sądząc, że oprócz samego czajnika nie ma to na nic większego wpływu. Nic bardziej mylnego.

Im wyższa twardość wody, tym więcej wytrącającego się osadu. Jony wapnia i magnezu wytrącają się z wody pod wpływem temperatury w postaci białych, kruchych kryształków, które jednak są bardzo trudne do usunięcia, a ich budowa sprawia, że warstwa szybko staje się coraz większa.

Osad to przede wszystkim problem instalacji oraz kotłów grzewczych. W przypadku rur może doprowadzać do ich szybszej korozji, zarastania światła, problemów z przepływem wody. Z kolei jego wpływ na kocioł grzewczy jest niemal dramatyczny.

Wielu producentów kotłów grzewczych zaznacza, że do działania wymagana jest miękka woda. W innym przypadku gwarancja nie zostanie przyjęta. Przede wszystkim kamień jest znacznie gorszym przewodnikiem ciepła niż stal, ponadto prowadzi do awarii. Na wodzie pełnej kamienia kotłowego cierpi również domowe AGD.

Ponadto wzrasta zużycie detergentów i środków czystości. Sprzątanie staje się istnym koszmarem, a włosy i skóra są przesuszone, matowe, tracą swój blask.

Czas pozbyć się problemów z twardą wodą

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się wysokiego stopnia twardości wody. Od babcinych, jak ocet czy kwasek cytrynowy, przez doraźne jak filtry pralkowe i prysznicowe, aż po najskuteczniejsze, czyli zmiękczacze wody.

Czym właściwie są zmiękczacze wody?

Zmiękczacze wody to centralne urządzenia, które należy podłączyć do instalacji tuż przed rozwidleniem na konkretne pomieszczenia. Te urządzenia wymagają odpowiedniego przygotowania przestrzeni. Najważniejszy jest dostęp do prądu oraz do kanalizacji.

Przed zmiękczaczem wody, niezależnie od jego rodzaju, powinien znaleźć się filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Jest to najlepsze możliwe zabezpieczenie przed przedostawaniem się cząstek mechanicznych do środka i powstawaniem awarii komponentów zmiękczacza wody.

Choć produktów tego typu jest obecnie na rynku cała masa i różnią się od siebie nie tylko pod względem wyglądu, ale również jakości i wykonania, to wszystkie posiadają kilka elementów, które je łączą. Przede wszystkim chodzi tu o głowicę sterującą, która odpowiada za proces sterowania pracą i regeneracją zmiękczacza wody, złoże filtracyjne oraz zbiornik na sól regeneracyjną.

Rodzaje zmiękczaczy wody

W branży uzdatniania wody przyjęły się dwa podziały zmiękczaczy wody. Najbardziej rozpowszechnionym jest ten dotyczący budowy. Wyróżniamy więc kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody.

Kompaktowe zmiękczacze wody są dedykowane do gospodarstw domowych. Dzięki umieszczeniu wszystkich komponentów w jednej obudowie, urządzenie nie tylko estetycznie wygląda, ale i zajmuje bardzo mało miejsca. Ponadto jest bardzo wygodne w utrzymaniu, nawet jeśli chodzi o czystość.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody również czasem są wykorzystywane w gospodarstwach domowych, jednak to urządzenia o znacznie większych wydajnościach. Zostały stworzone do redukcji wysokiego stopnia twardości wody, nawet przy jej dużym zużyciu. W tym wypadku klient sam może dobrać konkretne komponenty do swoich potrzeb. Możliwe jest bardzo dokładne dopasowanie ilości złoża do potrzeb oraz łączenie kilku butli ze sobą.

Inny podział dotyczy bardziej kompaktowych zmiękczaczy wody i opiera się o ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Na przykład dla czteroosobowych rodzin najczęściej rekomendowane są 20-sto litrowe zmiękczacze wody, a dla 5-6 osób urządzenia 30-sto litrowe.

Złoże w zmiękczaczu wody – najważniejszy komponent

Obok głowicy sterującej najważniejszym elementem każdego zmiękczacza wody jest rzecz jasna złoże filtracyjne. W przypadku urządzeń do zmiękczania wody najczęściej wewnątrz znajdziemy żywicę jonowymienną. Jest to pewnego rodzaju medium, dzięki któremu zachodzi reakcja między jonami sodu, a jonami magnezu i wapnia. Jak to dokładnie się odbywa?

Woda bogata w jony wapnia i magnezu wpływa do zmiękczacza wody. Żywica jonowymienna jest nasycona neutralnymi jonami sodu. Kiedy tylko dojdzie do ich kontaktu, rozpoczyna się proces wymiany jonowej. Jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody pozostają na złożu filtracyjnym, natomiast zastępowane są w wodzie neutralnymi jonami sodu.

Proces zachodzi bardzo szybko i jest przeprowadzany z największą dokładnością, stąd tak dobre efekty filtracji wody.

Przeczytaj więcej o wymianie jonowej: https://www.zestudni.pl/blog/wymiana-jonowa-jak-to-dziala-w-zmiekczaczach-wody/

Po co sól tabletkowana w zmiękczaczu wody?

Niestety, żywica jonowymienna ma ograniczone pole wymiany i kiedyś jej właściwości w końcu ulegają wyczerpaniu. Kiedy po przefiltrowaniu kilku metrów sześciennych jest już maksymalnie zapełniona jonami wapnia i magnezu, musi przejść regenerację.

Regeneracja jest procesem składającym się z kilku etapów, którego celem jest oczyszczenie złoża oraz przywrócenie mu optymalnej wydajności i właściwości. Jeden z najważniejszych etapów stanowi proces wprowadzenia solanki na złoże jonowymienne. Wtedy to zachodzi działanie odwrotne do zmiękczania wody. Jony wapnia i magnezu obecne na złożu filtracyjnym są zamieniane na jony sodu. Resztki roztworu solanki wraz z substancjami odpowiedzialnymi za twardość wody są odprowadzane do kanalizacji.

Jak dobrać zmiękczacz wody do potrzeb?

Sposób doboru zmiękczacza wody do potrzeb jest już tematem na oddzielny artykuł. Warto jednak wspomnieć o kilku najważniejszych aspektach, czyli: należy znać zużycie wody, warto wiedzieć jaki jest mniej więcej stopień twardości wody, należy określić ilość miejsc poboru wody. Oprócz tego dobrze przemyśleć, czego dokładnie oczekujemy od produktu, który znajdzie się w naszym domu.

Zmiękczacz wody to prawdziwy skarb!

Choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele może zyskać dzięki zmiękczaniu wody, to po instalacji takiego urządzenia już nie chcą więcej korzystać z tej o wysokim stopniu twardości. Koszty korzystania z twardej wody znacznie przewyższają te, które powoduje zmiękczacz wody. To niezwykłe urządzenia, a dzięki wyjaśnieniu sposobu działania, przestały być tajemnicą. Ty też możesz poczuć pełen komfort życia z miękką wodą!

  1. Jakoś niedawno dopiero zwróciłem uwagę, że są na rynku takie rozwiązania i przyznam szczerze, że mnie to zachwyciło. W domu wielokrotnie myślałem o tym, jak ochronić instalacje i rury przed zarastaniem osadem. Muszę jeszcze trochę poczytać o zmiękczaczach wody, ale sama idea wydaje mi się słuszna.

  2. Moim zdaniem zmiękczacz wody to tak ważne urządzenie w domu jak zmywarka, pralka czy suszarka. Okej, można bez tego żyć, ale jak już się ma w domu takie coś, to ma się tez świadomość, że już za żadne skarby nie oddałoby się z powrotem. To złoto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.