Prawdziwa rewolucja w odżelazianiu i odmanganianiu wody! Wśród wielu sposobów na pozbycie się uporczywych przekroczeń w wodzie z własnego ujęcia właśnie pojawiła się propozycja dla tych, którzy nie mają dużo przestrzeni, posiadają przeponowy hydrofor lub nie chcą instalować stacji wielofunkcyjnej. Oto stacja uzdatniania od polskiej marki – Ecoperla Oxytower!

Polska marka Ecoperla w tym roku nie przestaje zaskakiwać pod względem proponowanych przez siebie rozwiązań w uzdatnianiu wody. Oferta jest uzupełniana w produkty, których jeszcze wcześniej nie było, stale zaspokajając potrzeby nowych grup odbiorczych.

Tym razem nowy produkt ma związek z usuwaniem przekroczeń żelaza, manganu i siarkowodoru z wody. Jest to propozycja, która może przypaść wielu do gustu ze względu na małą zajmowaną przestrzeń, niskie koszty eksploatacji, trwałość i wydajność.

Wiele sposobów na uzdatnianie wody

Żelazo i mangan w przekroczonych stężeniach w wodach głębinowych pochodzą zazwyczaj ze źródeł naturalnych. Nie są to zanieczyszczenia mające negatywny wpływ na zdrowie, jednak podczas codziennego użytkowania wody bogatej w te metale, domownicy mogą odczuwać spory dyskomfort.

Ponadto pojawiają się problemy w instalacji wynikające z wytrącania się żelaza i manganu podczas przepływu wody. Może dochodzić do awarii, spadków wydajności, zapychania się rur, przedwczesnej korozji, spadku wydajności pomp tłoczących wodę. Ponadto osad jest doskonałym środowiskiem do rozwoju przeróżnych mikroorganizmów, a to nie są dobre wieści.

Sposobów na radzenie sobie z przekroczeniami żelaza i manganu jest co najmniej kilka. Eksperci najczęściej zachęcają do montażu odżelaziaczy i odmanganiaczy korzystających ze wstępnego napowietrzania.

Z punktu widzenia użytkownika ta metoda jest najbardziej opłacalna, ponieważ nie wymaga wiele uwagi, do regeneracji wykorzystywana jest tylko woda. Takie systemy są przyjazne środowisku i użytkownikowi. Brak potrzeby stosowania środków chemicznych sprawia, że nie trzeba kontrolować poziomu regeneratu w zbiorniku.

Najczęściej proponuje się układ składający się z: inżektora, hydroforu ocynkowanego oraz urządzenia filtracyjnego ze złożem katalitycznym. To propozycja, która doskonale radzi sobie nawet przy ogromnych przekroczeniach norm i dużym zużyciu wody.

Systemy tego typu mają jednak jeden minus – są bardzo duże i wymagają odpowiedniego rodzaju zbiornika hydroforowego. Nie w każdym gospodarstwie domowym są więc warunki do jego montażu.

Z myślą o zapewnieniu możliwości użytkowania metody odżelaziania i odmanganiania z aeracją w gospodarstwach domowych, które nie dysponują miejscem na montaż zbiornika ocynkowanego, nie chcą przerabiać instalacji, mają hydrofor przeponowy, powstał odżelaziacz i odmanganiacz wody z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower.

Ecoperla Oxytower – innowacja na rynku!

Urządzeń podobnych Ecoperla Oxytower na rynku nie ma nadal aż tak wielu. Tego typu produkty cały proces napowietrzania i odfiltrowania zanieczyszczeń przeprowadzają wewnątrz butli ciśnieniowej.

Ecoperla Oxytower jest urządzeniem, które powstaje na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych. Wśród wykonawców komponentów znalazł się między innymi Clack. To znana amerykańska firma, której głównym profilem jest produkcja zaworów sterujących.

Ogromną zaletą jest możliwość usunięcia aż trzech zanieczyszczeń w jednym urządzeniu. W procesie filtracji redukowane jest stężenie:

  • Żelaza
  • Manganu
  • Siarkowodoru

W jaki sposób działa Ecoperla Oxytower?

Działanie Ecoperla Oxytower jest w dużej mierze wynikiem budowy tego innowacyjnego produktu. Zaraz za głowicą sterującą znajduje się komora sprężonego powietrza. Tutaj surowa woda trafia najpierw.

Poduszka sprężonego powietrza stanowi zamiennik dla zwężki napowietrzającej oraz hydroforu ocynkowanego. Co prawda w komorze woda jest natleniana znacznie krócej, jednak w wielu przypadkach jest to wystarczające.

Celem wzbogacania wody w tlen jest zaistnienie reakcji między rozpuszczonymi związkami żelaza i manganu, a właśnie powietrzem.

Po napowietrzaniu woda wpływa na materiał filtracyjny. W przypadku nowości od marki Ecoperla mamy do czynienia z 75 litrami złoża. Tutaj zachodzi kataliza w wyniku której rozpuszczone do tej pory w wodzie związki żelaza i manganu są zamieniane w cząsteczki stałe.

W formie nierozpuszczalnej są zatrzymywane na złożu, a użytkownikowi podawana jest woda pozbawiona tych zanieczyszczeń.

Jeśli chodzi o siarkowodór, to jest on usuwany na etapie napowietrzania wody. Związki siarkowodoru są przekształcane w nierozpuszczalne związki siarki, które potem pozostają na złożu filtracyjnym.

Za Ecoperla Oxytower warto jeszcze założyć filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Takie rozwiązanie jest polecane ze względu na wzmocnienie ochrony przed przedostawaniem się zanieczyszczeń mechanicznych do instalacji.

Najważniejsze informacje

Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower posiada całą masę zalet, które warto podkreślić. Dzięki nim wyróżnia się na tle konkurencji, działa wydajnie, ekonomicznie i bezawaryjnie.

Doskonale dobrane komponenty

Przede wszystkim Ecoperla Oxytower tworzą komponenty. Za produkcję głowicy sterującej odpowiada Clack. Ten komponent jest niezwykle łatwy w programowaniu, ma intuicyjny panel, a na podświetlanym ekranie w każdej chwili można podejrzeć najważniejsze informacje.

Jedną z największych zalet stanowi możliwość łatwego przeprowadzenia serwisu w razie pojawienia się takiej potrzeby. Istnieje opcja diagnostyki pracy zaworu i wyświetlenia historii.

Równie ważnym elementem, co głowica sterująca, jest złoże filtracyjne. Projektanci zdecydowali się na zastosowanie znanego granulowanego materiału do usuwania żelaza i manganu – Birm. To złoże nie ulega rozpuszczeniu, jest bardzo trwałe, powoli wytraca swoje właściwości katalityczne i działa w dużym zakresie temperatur.

Tania eksploatacja

Ecoperla Oxytower na tle konkurencji wyróżnia się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Na regenerację zużywa jedynie wodę, co już daje spore oszczędności, a dzięki Ecoperla Smart System te koszty zmniejszają się jeszcze bardziej.

Ecoperla Smart System jest indywidualnie dobieranym do każdego przypadku systemem ustawień głowicy sterującej. Przede wszystkim jest to dodatek wspomagający pracę urządzenia, sprawia, że złoże nie wytraca zbyt szybko swoich właściwości, a na regenerację pobierane są minimalne możliwe ilości wody.

Regeneracja bez środków chemicznych

Jak już wspominaliśmy wyżej, do regeneracji nie potrzeba żadnych środków chemicznych: ani soli tabletkowanej, ani nadmanganianu potasu.

Cały proces odbywa się automatycznie. Regeneracja załącza się co wybraną ilość dni. Ten parametr jest dobierany na podstawie zużycia wody i jej parametrów przed uzdatnianiem.

Regeneracja w przypadku Ecoperla Oxytower składa się z trzech etapów. Najpierw z komory spuszczane jest całe powietrze. Następnie złoże jest dokładnie płukane przepływem przeciwprądowym. Dochodzi do intensywnego oczyszczania z wcześniej zatrzymanych cząstek żelaza, manganu i siarki. W ostatnim etapie poduszka jest napełniana sprężonym powietrzem, a złoże układane za sprawą delikatnego płukania współprądowego.

Niesamowicie długa gwarancja

Eksperci polskiej marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość i wydajność urządzeń. 10-letnia gwarancja na stację uzdatniania Ecoperla Oxytower to obietnica wsparcia technicznego dla swoich Klientów. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie filtracyjne do swojego domu!

Przy jakich parametrach wody można stosować?

Warto zaznaczyć, że niestety odżelaziacze i odmanganiacze wody z komorą sprężonego powietrza nie sprawdzają się przy każdych przekroczeniach. W dodatku są to urządzenia bardzo wrażliwe na pH wody. Aby żelazo i mangan były dokładnie usuwane, ta wartość nie może być mniejsza niż 7,5.

Ponadto należy pamiętać, że woda ma stosunkowo krótki kontakt z komorą sprężonego powietrza, toteż w niektórych przypadkach ten proces może okazać się za krótki.

Generalnie przyjmuje się, że w gospodarstwach domowych wykorzystujących do około 500 lirów wody na dobę, takie sprzęty będą wystarczające. Jeśli jednak zużycie jest większe, a woda dodatkowo kierowana na ogród, najlepiej zastanowić się nad innym rozwiązaniem (najlepiej stacją ze zwężką napowietrzającą i hydroforem ocynkowanym).

Usuwanie żelaza i manganu dostosowane do oczekiwań

Ecoperla Oxytower to naprawdę doskonałe pod względem jakości rozwiązanie trzech problemów jednocześnie. W dodatku zajmuje bardzo mało miejsca, nie wymaga chemii i przeróbek w instalacji. To tani sposób na usuwanie kłopotliwych przekroczeń, który w dodatku można samodzielnie zamontować.