Jak uzdatniać wodę z wodociągu?

Czasami zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z jakości wody, z której korzystamy na co dzień. Niektórzy nie chcą spożywać kranówki, ponieważ nie do końca odpowiada im smak lub zapach wody. Kiedy warto podjąć decyzję o filtracji wody? Jaka metoda sprawdzi się najlepiej?

Uzdatnianie wody wodociągowej

Po co w ogóle dodatkowo uzdatniać wodę z wodociągu?

Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle uzdatniać wodę pochodzącą z wodociągów. W końcu zakłady wodociągowe dbają o jakość wody oraz całej magistrali. Woda musi spełniać normy, które zostały zawarte w specjalnym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącym jakości wody spożywczej.

Niestety, czasami zdarza się tak, że rury w budynkach docelowych nie są dobrej jakości i zanieczyszczenia zalegające na ich ścianach mogą przedostawać się do wody użytkowej ponownie ją zanieczyszczając.

Problemem występującym w wielu miejscach są okresowe konserwacje instalacji, czy prace związane z wymianą. Wtedy często jest tak, że z kranów przez jakiś czas nie płynie woda, a potem pojawia się mętna, często również o rdzawym zabarwieniu.

Niektórzy użytkownicy wody wodociągowej skarżą się na chlor wyczuwalny w wodzie. Ten jest niezbędny do ochrony wody przed skażeniem mikrobiologicznym, jednak może powodować zmianę smaku i zapachu wody. Chlor i jego pochodne znajdujące się w wodzie mogą stanowić kłopot dla osób, które cierpią na alergie i problemy skórne. Podczas kąpieli te substancje mogą powodować zaczerwienienia, suchość oraz szczególną drażliwość.

Woda wodociągowa często posiada jeszcze jedną charakterystyczną cechę, jaką jest wysoki stopień twardości. We wspomnianym rozporządzeniu normy dotyczące tego parametru są dość wysokie, jednak za duża twardość jest szkodliwa dla domowych instalacji oraz sprzętów AGD. Wszystko przez osad, który powoduje duża ilość jonów wapnia i magnezu.

Więcej o problemie twardej wody przeczytasz na stronie zmiekczacze.com

Prezentujemy najciekawsze i najbardziej wydajne sposoby na filtrację wody w domach korzystających z wody wodociągowej.

Uzdatnianie wody w kuchni

filtry do wody do kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym woda jest nieodłącznym elementem. Jeśli pojawiają się problemy ze smakiem, zapachem, barwą wody lub zwyczajnie chcemy, aby jeszcze lepiej nam służyła, warto zastosować filtry podzlewozmywakowe. Często posiadają oddzielną wylewkę, z której można bez przeszkód pobierać wodę.

W tej kategorii mamy dla Was 2 ciekawe propozycje.

Woda prozdrowotna prosto z kranu

Wiele osób chce, aby wybierana przez nie woda była nie tylko dobra pod względem jakości, ale i wspierała organizm oraz wszystkie ważne procesy zachodzące wewnątrz. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie system polskiej marki Ecoperla Rosa.

Jest to system odwróconej osmozy z dwudrożną wylewką. Można pobierać wodę przefiltrowaną, bez chloru, metali ciężkich, bakterii, wirusów, pestycydów. Taka jest najlepsza do gotowania, przyrządzania zup, kaw, herbat, do ekspresu do kawy, czy parowaru.

Z drugiej strony możemy pić świeżą i bezpieczną wodę o prozdrowotnych właściwościach. Wszystko dzięki temu, że ostatnim etapem filtracji jest wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Jego złoże to czysty magnez, który wchodzi w reakcję z przefiltrowaną wodą. Dzięki temu można uzyskać wodę alkaliczną, z dużą ilością wolnego wodoru oraz magnezu.

Nowoczesny system uzdatniania wody

Druga propozycja to Ecoperla Profine Zero – niezwykle innowacyjny system odwróconej osmozy o kompaktowym rozmiarze. Nie posiada zbiornika na magazynowanie wody, więc nie zajmuje dużo miejsca. Jej wnętrze to filtry węglowe, 2 membrany osmotyczne filtrujące wodę równolegle oraz wkład z membraną ultrafiltracyjną.

Sekretem tego urządzenia jest mieszacz, który pozwala na regulację ilości minerałów. Sami możemy dostosować ją do swoich potrzeb. W dodatku jest to produkt bardzo ekonomiczny, z niebywale małym odrzutem do kanalizacji.

Dzbanki filtracyjne

Jedną z najpopularniejszych form filtracji wody w kuchni są dzbanki filtracyjne. To właśnie od nich często zaczyna się przygoda z profesjonalnym uzdatnianiem wody. Dzbanki pozwalają na filtrację zazwyczaj od 1 do 3 litrów wody. Jednak na efekty należy chwilę zaczekać. Po uzdatnianiu woda powinna charakteryzować się lepszym smakiem i zapachem. Dzbanki obniżają również stopień twardości wody.

Uzdatnianie wody na cały dom

filtry do wody na cały dom

Kolejną grupą urządzeń, o których warto napisać są produkty do uzdatniania wody w całej instalacji. Do tej grupy zaliczają się filtry narurowe z najróżniejszymi wkładami oraz stacje kompaktowe lub dwuelementowe.

Takie produkty należy zamontować na wejściu wody do budynku. Często niezbędny jest odpływ do kanalizacji oraz dostęp do energii elektrycznej. Konkretne produkty odpowiadają za usuwanie konkretnych rodzajów zanieczyszczeń.

Zmiękczanie wody

Przy wysokiej twardości wody najbardziej efektywnym sposobem na jej usuwanie będą zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej. Żywica jonowymienna stanowiąca złoże filtracyjne zatrzymuje jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość.

Do wyboru mamy zmiękczacze kompaktowe oraz dwuczęściowe. Posiadają te same elementy, różnią się jednak ilością złoża. W kompaktowych wszystkie komponenty są ukryte w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego.

Jeśli chodzi o kompaktowe zmiękczacze wody, najpopularniejszymi produktami są zmiękczacze wody od polskiej marki z serii Ecoperla Toro oraz seria Ecoperla Slimline CS.

Zmiękczacze dwuczęściowe najczęściej wybierane są, jeżeli w gospodarstwie potrzebna jest większa ilość uzdatnianej wody i wyższe wydajności. Takie urządzenia sprawdzają się na przykład przy pensjonatach lub domach z basenami. Tutaj dobra propozycją może być seria Ecoperla Softower.

Kolumny węglowe

Teraz coś dla tych, którzy poszukują sposobu na wyczuwalny chlor. W takich przypadkach może pomóc kolumna węglowa z węglem aktywnym. Takie złoże doskonale absorbuje chlor, jego pochodne oraz inne związki odpowiedzialne za zmianę właściwości organoleptycznych wody.

Po założeniu urządzenia typu Ecoperla Carbotower problemy ze skórą po kąpieli powinny ustać.

Filtracja mechaniczna

Do gospodarstw domowych właściciele często wybierają filtry mechaniczne, które pomagają uniknąć problemów z cząstkami zanieczyszczeń mechanicznych. Często są montowane również przed zmiękczaczami wody, aby nie doszło do ich awarii przez substancje, które mogą przedostawać się do głowicy sterującej.

Jeśli problem z zawiesinami i zanieczyszczeniami mechanicznymi jest dość duży, warto zdecydować się na kolumnę filtracyjną typu Ecoperla Sedimentower.

Uzdatnianie wody w łazience

filtry łazienkowe

Czasami nie ma możliwości założenia filtrów na cały dom. Tak się dzieje najczęściej w przypadku mieszkań w blokach. Jednak i tam można walczyć o lepszą jakość wody.

Często proponowane są filtry z polifosfatem do ochrony pralek i zmywarek. Dzięki temu osad z twardej wody nie osadza się tak na elementach podgrzewających wodę.

Do polepszenia jakości wody przeznaczonej do kąpieli może przydać się filtr prysznicowy z KDF.

Na każdy problem z wodą jest metoda

Jak widać, metod na polepszenie jakości wody w domu jest naprawdę wiele, w różnym przedziale cenowym, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Woda wodociągowa płynąca z kranu w wielu kranach jest dobrej jakości, jednak jeśli użytkownik nie jest do końca zadowolony, sam może zadbać o wymarzoną jakość swojej wody.

Komentarze do wpisu “Jak uzdatniać wodę z wodociągu?

  1. Wiem, że wszyscy piszą, że wodociągi dostarczają wodę wysokiej jakości, ale mi osobiście ciężko w to uwierzyć, kiedy widzę wodę ze swojego kranu. Mam w domu szklany czajnik, więc widzę, jak po nalaniu wewnątrz unoszą się wszystkie zanieczyszczenia. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaopatrzyć się w jakiś filtr wody. Najgorzej, że nie ma miejsca na nic większego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.