Jakie parametry wody są pożądane w przemyśle?

Wszyscy przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że woda wykorzystywana do celów przemysłowych musi mieć odpowiednie parametry. Tylko to może bowiem zapewnić bezpieczne oraz prawidłowe działanie każdego kotła, chłodnicy czy wytwornicy pary. Można to osiągnąć dzięki kondycjonowaniu wody.

Jakie parametry wody są najbardziej pożądane?

Wśród najważniejszych parametrów wymienić można: twardość wody, obecność w niej wolnego tlenu i występowanie osadu. Jeśli chodzi o twardość wody, to należy ją zmiękczać, by na urządzeniach nie powstawał kamień. Twarda woda może występować z powodu zbyt późnej regeneracji, przez niewłaściwe warunki pracy albo po prostu źle ustawiony czas regeneracji stacji zmiękczającej wodę. Powstający w wyniku tego kamień kotłowy pojawi się także w rurach, będzie więc stopniowo zmniejszał ich światło, a co za tym idzie: zmniejszać będzie jej ciśnienie. Jednocześnie warstwa kamienia, na przykład w wytwornicy pary zacznie utrudniać przenoszenie ciepła (z powodu jego właściwości izolacyjnych). Może to spowodować przegrzanie, a nawet uszkodzenie ścianek wężownicy. Dlatego też trzeba robić wszystko, by zmiękczać wodę, która wpływa do tego rodzaju systemów.

Kondycjonowanie wody

Drugim ważnym parametrem wody jest jest ilość znajdującego się w niej wolnego tlenu. Chodzi o to, że nawet niewielka jego obecność może powodować korozję – tzw. wżery. Aby usunąć cały tlen z wody zasilającej i uniknąć powstawania korozji, firma Transhelsa proponuje więc chemiczne wiązanie występującego w niej tlenu. Aby się go pozbyć (tzn. usunąć chemicznie), do wody dodaje się najczęściej związki siarczynu (50 mg/l – tzw. nadmiar). Oczywiście użyć można także inne akceptory tlenu, ale zawsze należy utrzymać ich odpowiedni nadmiar. Co ważne, zastosowanie katalitycznych akceptorów wolnego tlenu zawsze zwiększa szybkość reakcji pomiędzy tlenem a związkiem chemicznym, dlatego pozwala uniknąć zbyt długiego przetrzymywania wody w zbiorniku. Jeśli zaś chodzi o kolejny ważny parametr, to znaczy ewentualny osad, to jest on wynikiem występowania w wodzie żelaza. Pojawiania się osadu należy unikać, a można to zrobić dzięki odpowiednim zabiegom zapobiegawczym – to znaczy dzięki kondycjonowaniu wody.

Co oferuje firma Transhelsa?

Woda zasilająca maszyny przemysłowe musi być nieustannie poddawana analizie sprawdzającej jej jakość. Aby zawsze otrzymywać ciecz o optymalnych parametrach niezbędne jest jej kondycjonowanie. Można to osiągnąć przy pomocy specjalistycznych preparatów chemicznych. Środki te w sposób bezpieczny i skuteczny zmieniają zmieniają skład wody w taki sposób, by udało się zapobiec gromadzeniu osadów, a także powstawaniu korozji. Wśród propozycji firmy znaleźć można najlepsze produkty, a należą do nich przede wszystkim:

 • hydrogel,
 • spezialgel,
 • transofit,
 • ro-clean,
 • transophos,
 • biozid,
 • oxodes.

Kiedy stosować środki do kondycjonowania wody?

Środki chemiczne stosowane w kondycjonowaniu wody umożliwiają redukcję wielu problemów z wodą oraz zapobiegają różnego rodzaju uszkodzeniom. Produkty firmy Transhelsa pomagają przede wszystkim w: pochłanianiu tlenu (bo wiążą zawarty w wodzie wolny pierwiastek), powstrzymywaniu wytrącania się osadów z twardej wody, a także w neutralizowaniu metali. Co więcej, opisywane środki chemiczne usuwają również kamień, a nawet osady mikrobiologiczne. Dzięki temu kondycja wody poprawia się w stopniu znacznym, co jest odczuwalne jeśli chodzi o efektywne działanie urządzeń. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre z tych produktów zwalczają jeden, wybrany problem, ale jednak większość posiada szerokie spektrum działania, to znaczy mierzy się kilkoma problemami jednocześnie, co znacznie ułatwia cały proces kondycjonowania wody do celów przemysłowych. W ofercie można znaleźć także produkty takie jak: środki czyszczące, inhibitory korozji, antyskalanty oraz produkty konserwujące i dezynfekujące (np. biocydy). Działalność firmy Transhelsa to jednak nie tylko dystrybucja środków chemicznych, ale także pomoc klientom i przygotowywanie dla nich indywidualnych rozwiązań. Oznacza to, że chcąc poprawić kondycję wody używanej w przemyśle (w swoim przedsiębiorstwie) nie trzeba samodzielnie ustalać przyczyn problemów. Zajmą się tym bowiem fachowcy z firmy Transhelsa.

Na terenie Polski funkcjonuje lokalny oddział firmy – Transhelsa Polska.

 1. Wcześniej nie słyszałem o możliwościach środków do kondycjonowania wody. Bardzo ciekawy wpis. Nie spodziewałem się, że środki te mogę nawet usuwać osady mikrobiologiczne.

 2. No właśnie. U nas w instalacji odgazowanie termiczne nie daje rady… Wodę mam po SUW, ale niestety nie załatwia to sprawy. Twardość mamy nie za dużą, więc problemy z wytrącaniem osadu są raczej marginalne, ale te wżery. Do tego za niskie pH. Kupiliśmy chemię, ale chyba dawka została źle dobrana. Jestem bardzo ciekaw czy w tej Transhelsie mają jakiś środek, który załatwi problem.

 3. Ciekawy temat. Mam u siebie stację uzdatniającą, ale potrzebuję nieco wspomóc odgazowanie. Korekt pH też się przyda. Potrzebny mi skuteczny inhibitor korozji bez związków lotnych (produkcja obejmuje produkty spożywcze), który podniesie nam wartość pH. Przede wszystkim zależy mi na związaniu tlenu szczątkowego. Aha, chodzi o układ parowy. Woda zmiękczona. Polecicie coś?

 4. Panie Bogdanie, zachęcamy do kontaktu z nami. Posiadamy preparaty o pożądanych przez Pana właściwościach np. Transofit D8 ST, Transofit D8 ZK.

  Chcąc dobrać właściwy środek i wielkość dozowania musimy poznać więcej szczegółów.

  Pozdrawiamy,

  Zespół Transhelsa Polska,

  +48 42 207 67 67

 5. Witam
  Mam do odkamienienia rurociągi wody doprowadzające wodę do maszyn. Mam pytanie – co się stanie z kamieniem czy chemia go utlenia, czy odrywa się on od zamienionej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.