Gromadzenie się kamienia kotłowego to normalne zjawisko, które dotyka zwykle urządzeń oraz instalacji narażonych na twardą wodę. Oczywiście można stosować wszelkie metody profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko wystąpienia osadu. Warto jednak mieć świadomość, że jedynie spowalniają one tworzenie się węglanów.

Skuteczne odkamienianie instalacji wymaga zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, które dobierane są na podstawie dogłębnej analizy. W tym celu należy zgłosić się do profesjonalistów, którzy posiadają nie tylko duże doświadczenie, ale również sprawdzone preparaty. Godną uwagi firmą specjalizującą się w kondycjonowaniu wody jest Transhelsa.

Czy kamień kotłowy jest szkodliwy?

Mogłoby się wydawać, że kamień kotłowy nie przynosi większych szkód, ale jest zupełnie inaczej. W początkowej fazie osad jest niemal nieodczuwalny. Jest to najlepszy moment na jego usunięcie. Lepiej nie czekać do momentu, kiedy osad przyczyni się do awarii sytemu grzewczego, a nawet uszkodzenia jego elementów. Zanieczyszczone kotły zmniejszają efektywność całego układu. Niska wydajność bezpośrednio przekłada się na niskie zyski. Uszkodzenie urządzeń może wstrzymać procesy przeprowadzane w przedsiębiorstwie, co również generuje koszty.

Zaleca się przeprowadzanie badań profilaktycznych wody. Warto wspomnieć, że kamień osadza się w różnym tempie. Coraz rzadziej stosowane są mechaniczne sposoby usuwania osadu. Stwarzają one duże zagrożenie dla powierzchni kotła. Może ona zostać nieumyślenie uszkodzona. Dodatkowym minusem kamienia kotłowego jest to, że jest to materiał kruchy. Spowalnia i utrudnia to proces ręcznej eliminacji osadu.
Obecnie do walki z kamieniem stosowane są produkty chemiczne. Prawidłowo dobrane mogą szybko i skutecznie wyeliminować problem. Dodatkowo jest to metoda najbardziej ekonomiczna.

Jak dobrać środek chemiczny?

Preparat do usuwania kamienia kotłowego musi być zgodny z aktualnym stanem wody, a także układu grzewczego. Oznacza to, że przed dokonaniem wyboru należy przeprowadzić niezbędną analizę.
Warto pamiętać, że parametry wody pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu instalacji. Jeśli przekraczają one normy, to jakość wody sukcesywnie się obniża, co pośrednio oddziałuje na gromadzenie się zanieczyszczeń na ścianach zbiornika.

Dobrą opcją jest zaopatrzenie się w środek ochronny, który poprawia jakość wody, a także zmniejsza ryzyko korozji oraz awarii urządzeń. Jego dobór odbywa się na podstawie m.in. rodzaju kotła, ciśnienia roboczego, metody uzyskiwania pary, przeznaczenia pary, obecności dodatkowych instalacji, jakości wody uzupełniającej, czy też efektów wstępnego uzdatniania wody. Nie jest to łatwe zadanie, więc lepiej zlecić jego realizację wykwalifikowanym fachowcom. Ekipa Transhelsa pełni kompleksowe usługi mające na celu uzdatnianie wody. W skład świadczonych usług wchodzi m.in. przeprowadzenie szczegółowych analiz, chemiczne usuwanie kamienia oraz innych osadów, chemiczne czyszczenie układów wodnych, czy też dobór i sprzedaż właściwych środków chemicznych.