Miękka woda daje wiele korzyści, jeśli jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Przede wszystkim to oszczędności, ochrona domowego sprzętu AGD, instalacji, kotła grzewczego, mniejsze zużycie detergentów oraz doskonałe efekty prania i sprzątania. Mimo tak wielu zalet, krąży sporo mitów na temat zmiękczonej wody. Poznaj najpopularniejsze z nich i sprawdź czy są prawdą!

Miękka woda to moc korzyści!

Miękka woda to coś, o czym mówi się coraz więcej i coraz częściej w pozytywnym kontekście. Coraz więcej osób chce korzystać właśnie z takiej wody. W Polsce dość dokuczliwym kłopotem jest woda charakteryzująca się wysokim stopniem twardości. Wynika z dwóch niekorzystnych skutków, jakie przynosi jej użytkowanie. Jest to wysoki stopień twardości wody oraz wytrącający się osad, który pozostaje na powierzchniach, przez które przepływa woda.

Twarda woda występuje na terenie całej Polski. Może to być zjawisko dotyczące zarówno wody wodociągowej, jak i wody z własnego ujęcia. Warto sprawdzić stopień twardości wody w swoim domu, dzięki testerowi twardości wody.

Wiele osób zdaje sobie sprawę z problemu i postanawia zwalczać wysoki stopień twardości wody z pomocą odpowiedniego urządzenia. Za najlepszy sposób na miękką wodę uznawany jest centralny zmiękczacz wody. Miękka woda nie pozostawia osadu, doskonale zwilża wszelkie powierzchnie, dzięki niej można zaoszczędzić do 60% detergentów, ochrania domowe instalacje, sprawia, że sprzątanie staje się bardzo łatwe, a o awariach sprzętów AGD można zwyczajnie zapomnieć.

Miękka woda dzięki zmiękczaczom wody

Przy problemach z wysokim stopniem twardości wody eksperci zazwyczaj polecają skorzystanie z centralnego zmiękczacza wody. To najskuteczniejszy sposób na zażegnanie problemu w całej instalacji. To urządzenie montuje się na wejściu wody do budynku. Cała surowa woda przepływa przez zmiękczacz wody. Wewnątrz zachodzi wymiana jonowa na specjalnie przystosowanym do tego złożu filtracyjnym, czyli żywicy jonowymiennej. Jony odpowiedzialne za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody są zastępowane neutralnymi jonami sodu w wodzie. W taki sposób do odbiorcy trafia wyłącznie zmiękczona woda.

Z czasem na żywicy jonowymiennej pozostaje coraz więcej jonów odpowiedzialnych za tworzenie wysokiego stopnia twardości wody, a zaczyna brakować miejsca na dalsze zachodzenie takiego procesu. W takim wypadku przeprowadzana jest właśnie regeneracja. Złoże filtracyjne jest przepłukiwane roztworem solanki, wytworzonym z wody i soli tabletkowanej. Regeneracja jest procesem odwrotnym do zmiękczania wody, czyli z żywicy jonowymiennej jony magnezu i wapnia trafiają do roztworu, natomiast złoże wzbogaca się w neutralne jony sodu. Resztki roztworu trafiają do kanalizacji – to tak zwane popłuczyny.

Mimo coraz większej ilości artykułów i filmików wyjaśniających działanie zmiękczaczy wody, nadal powstają mity i wątpliwości, co do ich działania oraz jakości wody zmiękczonej i jej wpływu na zdrowie. Oto najpopularniejsze mity! Czy są prawdą?

Słona woda po zmiękczaczu wody

To jedna z najczęściej pojawiających się obaw. Wielu ludziom wydaje się, że woda po procesie zmiękczania będzie po prostu słona. Wszystko ze względu na sól tabletkowaną, którą należy dosypywać do zmiękczacza wody. Wydaje im się, że skoro na złoże filtracyjne trafia taki roztwór nie ma opcji, aby woda nadal posiadała neutralny smak. To błędne myślenie!

Faktycznie, do regeneracji zmiękczacza wody najczęściej używa się związku NaCl, zdecydowanie rzadziej soli potasowej. Ten związek faktycznie jest w stanie powodować słony smak, jednak warto pamiętać, że na samej żywicy jonowymiennej pozostają jedynie jony sodu, natomiast chlorki (Cl) trafiają wraz z popłuczynami do kanalizacji. Sama sód nie zmienia smaku wody. Można spać spokojnie!

Czasami zdarza się, że woda po zmiękczaczu wody faktycznie może charakteryzować się słonym smakiem lecz zazwyczaj jest to wynik awarii urządzenia lub składu wody surowej. Na większości terenu Polski mamy jednak do czynienia z taką jakością wody surowej, która po procesie zmiękczania zachowa swój neutralny smak.

Zmiękczona woda jest niezdrowa

Kolejnym mitem jest to, że zmiękczona woda ma w sobie tyle sodu, iż staje się po prostu niezdrowa i może szkodzić, jeśli będziemy ją pić. I ten mit warto obalić już teraz! Podczas zmiękczania do wody przedostaje się niewiele jonów sodu. W trzech litrach, które możemy wypić na co dzień jest go dokładnie tyle, ile w kromce białego pieczywa! Nasze dzienne spożycie sodu w diecie jest znacznie większe. Na wodę zmiękczoną powinny jedynie szczególną uwagę zwrócić osoby będące na diecie niskosodowej.

Miękka woda jest śliska

Jeśli woda zostanie zmiękczona do zera, może powodować uczucie śliskości, zwłaszcza przy myciu rąk. Taka woda nie ma w sobie substancji odpowiedzialnych za tworzenie napięcia powierzchniowego wody, dzięki czemu podczas użytkowania daje właśnie takie wrażenie.

Twarda woda ma wysokie napięcie powierzchniowe, to skutkuje na przykład w trakcie mycia rąk niedokładnym spłukaniem mydła, przez co pozostaje niewidoczna dla oka warstwa. Tego zjawiska nie ma podczas użytkowania wody miękkiej. Jeśli ktoś uznaje to za mocno przeszkadzające, może ustawić w swoim zmiękczaczu wody pewien stopień twardości, dzięki czemu dopasuje wodę do swoich oczekiwań pod tym względem.

Miękka woda powoduje korozję w instalacjach

Całkowicie zmiękczona woda faktycznie może stać się przyczyną korozji w przypadku instalacji wykonanych z miedzi. Warto zwrócić uwagę na to zjawisko w kontekście tego tworzywa. Przy zachowaniu minimalnego stopnia twardości na poziomie 60 mg CaCO3/l nie powinno być natomiast takiego problemu. W przypadku innych tworzyw miękka woda nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji.

Zmiękczacz wody do wody wodociągowej

Wiele osób twierdzi, że zakładanie centralnego zmiękczacza wody kompletnie mija się z celem w przypadku korzystania z wody wodociągowej. Tymczasem niekoniecznie tak jest w rzeczywistości, a wiele osób czerpiących wodę z zakładów wodociągowych mimo wszystko decyduje się na posiadanie takiego urządzenia w swoim domu. Wynika to z faktu, że polskie normy dotyczące stopnia twardości wody są dość rozległe i mogą wynosić od 60 do nawet 500 mg CaCO3/l. To oznacza, że z kranu w różnych miejscowościach może płynąć woda miękka bądź woda naprawdę twarda. Na większości terenu kraju mamy do czynienia z wodą twardą lub bardzo twardą, a więc zmiękczacz wody jest jak najbardziej wskazanym rozwiązaniem.

Przeczytaj więcej: https://www.krainawody.pl/blog/news/dodatkowe-funkcje-w-zmiekczaczach-wody-co-warto-wybierac

Zmiękczacz wody bohaterem w Twoim domu!

Centralne zmiękczacze wody są urządzeniami, o których warto wiedzieć jak najwięcej. Z pewnością doskonale sprawdzą się w wielu przypadkach i wielu domach. Już robią furorę, a swoją pozytywną opinię wyraża na ich temat coraz większe grono właścicieli! To niesamowite, jak wielki komfort może przynieść użytkowanie na co dzień wody o odpowiedniej jakości, w tym także wody miękkiej!. Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci wybrać Twój zmiękczacz wody. Szczegóły w zakładce kontakt.