Sprawdź czy masz twardą wodę! Wykonaj test twardości wody!

O twardej wodzie mówi się coraz więcej i częściej, a zmiękczacze wody znajdują swoich właścicieli zarówno w gospodarstwach domowych korzystających z wody wodociągowej, jak i własnego ujęcia. Tylko skąd właściwie wiadomo czy w domu na pewno płynie twarda woda? Jak sprawdzić, jaka jest dokładnie twardość?

Test twardości wody - jak sprawdzić stopień twardości wody w domu?

Twarda woda to spory problem

Wysoki stopień twardości wody to jedno z najczęstszych zjawisk, z jakimi chcemy się mierzyć w naszych domach. To naturalna właściwość wody, wynikająca w głównej mierze z obecności dużej ilości jonów wapnia i magnezu w wodzie. Twarda woda może stanowić kłopot podczas użytkowania wody z własnego ujęcia, ale często jest też uciążliwa w przypadku czerpania wody z sieci. Choć jej regularne spożywanie nie powoduje uszczerbków na zdrowiu, to jednak lista odczuwalnych strat w domu jest dość długa.

Skąd wiadomo, że woda jest twarda?

Jeśli w Twoim domu występują problemy z wysokim stopniem twardości wody, z pewnością zauważysz je gołym okiem. Najczęstszym miejscem, w którym można zauważyć jej skutki jest dno czajnika. Pod wpływem wysokiej temperatury wytrąca się kamienny osad, który osiada na grzałce i dnie, tworząc z czasem coraz większą warstwę. Osad będzie też widoczny na armaturze łazienkowej i kuchennej koło miejsc poboru wody. To jednak oczywiste miejsca i objawy twardej wody. Do tego należy jeszcze dodać: osady w instalacjach powodujące problemy z przepływem, awarie sprzętów AGD, pogarszający się stan skóry i włosów po kąpieli, nieestetyczny wygląd dań i napojów gorących, duże zużycie detergentów.

Jeśli korzystasz z wody wodociągowej, informacje na temat stopnia twardości znajdziesz na stronie lokalnego zakładu. Przedsiębiorstwa są zobowiązane do przedstawiania parametrów wody, jaką dostarczają odbiorcom. W wykazie znajdują się także informacje o innych parametrach, jak: żelazo mangan, smak, zapach, mętność, azotany.

Upewnij się – przeprowadź badanie!

Jeśli chcesz sprawdzić, jakim dokładnie stopniem twardości wody charakteryzuje się woda płynąca z Twojego kranu, jest kilka możliwości, z których możesz skorzystać. Do wyboru jest profesjonalna analiza wody w laboratorium lub przeprowadzenie samodzielnego badania twardości wody. Zobacz, jakie są plusy i minusy każdej z propozycji.

Na początek warto jeszcze przypomnieć o skali twardości wody:

  • 0-7 °fH – woda bardzo miękka
  • 8-14 °fH – woda miękka
  • 15-21 °fH – woda średnio twarda
  • 22-32 °fH – woda twarda
  • ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Profesjonalna analiza wody

Profesjonalna analiza wody to najlepsze wyjście w przypadku osób, które czerpią wodę z własnego ujęcia. Należy pamiętać, że nie jest ona w żaden sposób kontrolowana, a właśnie to badanie pozwala poznać jej skład.

Analizę wody można zlecić w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub prywatnym laboratorium. Próbkę wody można oddać również do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody i mającej w swojej ofercie właśnie taką usługę.

Analiza wody pozwoli na szczegółowe poznanie jej parametrów, jednak należy liczyć się z dość wysoką ceną takiego zlecenia. Jeśli interesuje nas poznanie tylko stopnia twardości wody, o wiele tańszym rozwiązaniem będzie zakup paskowego lub kropelkowego testera twardości wody.

Paskowy tester twardości wody

Paskowy tester twardości wody jest najszybszym sposobem na sprawdzenie tego parametru, jednak też najmniej dokładnym. Często znajdziemy go jako dodatek do ekspresu do kawy bądź zmywarki. Z takiego sposobu pomiaru twardości wody korzystają także akwaryści. Wynik jest poglądowy i nie oddaje precyzyjnie stopnia twardości wody, a przedział. Zaletę stanowi niewątpliwie możliwość odczytu wyniku już po kilku sekundach. Metoda ta nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi, a wynik najczęściej pokazywany jest w skali niemieckiej, która cieszy się w Polsce sporą popularnością.

Jak to właściwie działa? Paskowy tester twardości wody wystarczy zanurzyć na kilka sekund w wodzie, a następnie wyciągnąć i poczekać. Ilość zabarwionych kratek porównuje się ze wskaźnikiem umieszczonym na papierowym opakowaniu. W porównaniu z paskowym testerem twardości wody znacznie bardziej precyzyjne wyniki może zapewnić kropelkowy tester twardości wody.

Kropelkowy tester twardości wody

Kropelkowy tester twardości wody to preparat umieszczany w niewielkiej fiolce z dozownikiem. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria do przeprowadzenia pomiaru twardości wody – odczynnik, próbówka oraz instrukcja obsługi. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać precyzyjny wynik, który jest przydatny także w późniejszym czasie, choćby podczas wprowadzania ustawień do zmiękczacza wody.

Jedna buteleczka kropelkowego testera twardości wody pozwala na przeprowadzenie nawet kilkunastu pomiarów. Wszystko zależy od stopnia twardości badanej wody i ilości potrzebnej do przeprowadzenia jednego badania. Najlepiej wybierać testery, w których wyniki otrzymuje się w skali francuskiej, która uchodzi za dokładniejszą od skali niemieckiej. Każda kropla dodanego preparatu oznacza 10 mg CaCO3/l.

Jak się wykonuje taki test twardości wody? Do pobranej w niewielkiej ilości próbki surowej wody należy dozować powoli preparat. Należy go dodawać aż do momentu zmiany zabarwienia wody (na przykład: z czerwonego na zielony, z różowego na niebieski). Dokładna instrukcja w filmiku:

Przeczytaj więcej: https://www.krainawody.pl/blog/news/jak-zbadac-twardosc-wody-w-domu

Co po przeprowadzeniu testu twardości wody?

Jeśli wynik faktycznie wykaże wysoki stopień twardości wody, warto pomyśleć o zakupie centralnego zmiękczacza wody dopasowanego do naszych potrzeb. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na model dwuczęściowy, czy kompaktowy, wszystkie działają na tej samej zasadzie wymiany jonowej. Woda, przepływając przez żywicę jonowymienną, jest pozbawiana jonów odpowiedzialnych za tworzenie tej cechy. W zamian otrzymuje jony neutralnego sodu.

Jeśli szukasz ekonomicznego zmiękczacza wody, który będzie doskonale spełniał swoją funkcję, idealnym wyborem będą kompaktowe zmiękczacze wody z serii Ecoperla Toro. Posiadają monosferyczną żywicę jonowymienną, wbudowany bypass i mieszacz. O niskie koszty eksploatacyjne dba Ecoperla Perfect System.

Opcją, która będzie bardzo wygodna w użytkowaniu z powodu dodatkowych funkcji jest Ecoperla Slimline CS. W serii tych kompaktowych zmiękczaczy wody znajduje się aż 5 modeli o różnej pojemności do wyboru. Tym, co wyróżnia zmiękczacze wody Ecoperla Slimline CS spośród innych jest: system suchego zbiornika, solankowanie proporcjonalne, Ecoperla Perfect System, dźwiękowy alarm poziomu soli.

Jeśli potrzebna jest nieco większa wydajność, niż jest w stanie zapewnić kompaktowy zmiękczacz wody, warto przyjrzeć się bliżej dwuczęściowym zmiękczaczom wody z serii Ecoperla Softower. Posiadają do 60 litrów wysokiej gatunkowo żywicy monosferycznej marki Lewatit. O zrównoważoną pracę zadba Ecoperla Smart System.

Czasem w domu potrzebna jest także poprawa właściwości organoleptycznych oraz redukcja odczuwalnego w wodzie chloru. W takich wypadkach dobrym wyborem będzie kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. To urządzenie posiada aż 40 litrów złoża ułożonego w warstwy. Oczyszczanie wody jest naprawdę efektywne, a efekty można dostrzec gołym okiem.

Warto zacząć walczyć z twardą wodą

Test twardości wody stanowi idealny sposób na upewnienie się, z jakim dużym kłopotem mamy tak naprawdę do czynienia. Redukcja wysokiego stopnia twardości wody przyniesie znaczne korzyści na tle: finansowym, ale też urody, nerwów i samego komfortu korzystania z wody. Zyskaj już dziś i rozpocznij skuteczną walkę z twardą wodą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.