Nowy rok to zazwyczaj czas wielu nowych postanowień. Jednym z najczęściej pojawiających się jest to dotyczące zgubienia zbędnych kilogramów (zwłaszcza po czasie tak obfitym w pyszne, domowe potrawy). Wiele osób szuka dobrego sposobu na odchudzanie i polepszenie metabolizmu. Wśród sposobów często wymieniane jest picie wody. Czy to faktycznie może być skuteczne?

Kiedy zamierzamy przejść na dietę, często słyszymy, że oprócz odpowiedniego jadłospisu bardzo istotne jest spożywanie wody w odpowiednich ilościach. Mówią o tym dietetycy, trenerzy personalni i eksperci od zdrowego trybu życia oraz dobrych nawyków.

Zwłaszcza teraz, kiedy wiele osób zaczyna chodzić na siłownię i podejmować wysiłek fizyczny, dziwi się, że efekty nie są natychmiastowe lub praktycznie nie widać zmian. To często prowadzi do szybkiego zniechęcenia i zaprzestania działań. Czy woda jest lekarstwem na ten problem?

Dlaczego tak ciężko zgubić nam zbędne kilogramy?

Istnieje wiele przyczyn, przez które tak ciężko zrzucić kilogramy. Czasem są one dość poważne i związane z chorobami, innym razem po prostu nie podejmujemy wystarczającego wysiłku. Na samej górze listy przyczyn problemów ze zrzucaniem wagi jest spowolniony metabolizm.

Często to właśnie on ponosi winę za tak niezadowalające efekty odchudzania. Jeśli mimo wielogodzinnych, wykańczających ćwiczeń i restrykcyjnej diety nie widać zmian, bardzo prawdopodobne, że za tym właśnie stoi niewłaściwy metabolizm.

Swój głos w tej sprawie zabrała dietetyczka Sarah Greenfield. W jednym z wywiadów tłumaczyła, że im szybszy jest metabolizm, tym wydajniej ciało przetwarza kalorie na energię. Dzięki temu kalorie nie są magazynowane w tak dużym stopniu w postaci masy tłuszczowej.

Woda na szybszy metabolizm – hit czy kit?

W sieci i w wielu książkach możemy znaleźć informacje lub wnioski, że jednym ze sposobów na podkręcenie metabolizmu jest regularne spożywanie dużych ilości wody. Woda często uznawana jest za złoty środek na problemy z odchudzaniem. Wiele osób twierdzi, że nie potrzeba nic więcej, aby chudnąć.

Picie wody, owszem, ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, jednak niekoniecznie na metabolizm.

Dietetyczka Sarah Greenfield mówi, że główną rolą wody jest nawadnianie organizmu. Jeśli pijemy ją regularnie w optymalnych ilościach, możemy mieć pewność, że będziemy prawidłowo nawodnieni. Odpowiednie nawodnienie pomaga nam panować nad uczuciem sytości.

Często mylimy uczucie głodu z uczuciem pragnienia. Właściwa ilość wody w organizmie pozwala opanować uczucie głodu. Dzięki wodzie szybciej się najadamy, mamy większe uczucie sytości.

Dzięki temu nie spożywamy dodatkowych pokarmów, nie dostarczamy organizmowi dodatkowych kalorii. Nie sięgamy po przekąski i nie podjadamy, a dzięki temu jest większa szansa na lepsze efekty zrzucania kilogramów.

Według dietetyczki woda nie jest jednak w stanie przyspieszyć metabolizmu i spalania kalorii.

Spożywanie szklanki wody z rana i przed posiłkami to dobry nawyk polecany zwłaszcza osobom na diecie, jednak woda sama w sobie nie ma wpływu na zmianę naszej wagi w taki sposób, jak wielu by tego chciało.

Jak walczyć z nadprogramowymi kilogramami?

Przede wszystkim powinniśmy zwracać większą uwagę na to, co spożywamy na co dzień. Jeśli chcemy zgubić kilka kilogramów, powinniśmy postawić na pokarmy bogate w błonnik, jak na przykład brokuły.

Szczególnie polecane są także produkty bogate w kapsaicynę (ostre papryczki) oraz te o dużej zawartości kofeiny (zielona herbata). Dzięki temu termoobieg w organizmie staje się bardziej aktywny. Temperatura organizmu wzrasta, a dzięki temu dochodzi do spalania kalorii.

Nic nie jest w stanie zastąpić jednak ćwiczeń fizycznych. To właśnie one są najlepszym sposobem na odchudzanie i poprawę metabolizmu. Warto postawić na ćwiczenia, które służą zwiększeniu masy mięśniowej. Wszystko dlatego, że komórki mięśniowe wykazują większą aktywność metaboliczną niż tłuszcz. Co za tym idzie, im mamy większą masę mięśniową, tym lepsze spalanie zbędnych kalorii w spoczynku.

Warto pić wodę

Co prawda, woda nie ma bezpośredniego wpływu na odchudzanie, jednak może pomóc w tym procesie. Mówiliśmy już o zmniejszeniu łaknienia, jednak to nie wszystkie zalety picia wody.

Jeśli piszemy o wodzie i jej działaniu na organizm, nie sposób zapomnieć o jej dobroczynnym działaniu na mięśnie. Wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie. Mięśnie składają się z wody w 70%.

Ponadto woda ma spory wpływ na proces trawienia pokarmów. Ma ogromny wpływ na prawidłowe ukrwienie jelit.

Dzięki wodzie z organizmu wypłukiwane są wszelkie toksyny.

Warto pamiętać, że woda ma zero kalorii. Wybierając ten napój i odrzucając soki i napoje słodzone mamy pewność, że do organizmu nie dostają się dodatkowe cukry i kalorie.

Jaka woda będzie najlepsza?

Warto zwracać uwagę na jakość wody, jaką spożywamy. Powinna być zdrowa i bezpieczna dla organizmu. Nie powinna zawierać żadnych substancji szkodliwych lub niebezpiecznych, jak bakterie i wirusy.

Taką wodę można uzyskać w zaciszu własnego domu. Dobrym sposobem na osiągnięcie wody o idealnych parametrach jest system odwróconej osmozy polskiej marki Ecoperla Rosa.

Woda jest dokładnie oczyszczana dzięki membranie osmotycznej o wydajności 100 GPD oraz odpowiednio dobranym wkładom wstępnym i końcowym. Taka woda idealnie nadaje się do ekspresu do kawy, przygotowania napojów gorących, zup i potraw.

Dodatkiem specjalnym jest wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Złoże zawarte w tym niepozornym komponencie nadaje wodzie specjalne właściwości. Dzięki niemu jest wzbogacana w magnez oraz wolny wodór. Te substancje mają niebagatelny wpływ na stan naszego organizmu – fizyczny i psychiczny.

Regularne spożywanie wody alkalicznej wzbogaconej o magnez nie tylko pomaga nam utrzymać właściwą dietę, ale też wygląd i samopoczucie.

Konsekwencja drogą do sukcesu

Ćwiczenia i odpowiednia dieta to najlepszy sposób na dążenie do celu. W tym wszystkim nie warto jednak zapominać o wodzie. Mimo że nie ma bezpośredniego wpływu na metabolizm, to wspomaga odchudzanie. Dzięki niej na pewno poczujemy się lekko.