Odpowiednie nawadnianie każdego dnia jest niezmiernie ważne. Sami pochłonięci pracą w ciągu dnia i domowymi obowiązkami często zapominamy o uzupełnianiu płynów tak często, jak jest to potrzebne, a przecież czasem wystarczy jedynie uzupełnienie wody w organizmie, by pozbyć się bólu głowy. Dziś zaprezentujemy Wam gadżety, które pojawiły się na rynku i mają wspomagać regularne nawadnianie.

Jak wiadomo, technologia cały czas idzie do przodu. Praktycznie każdego dnia pojawiają się ciekawe pomysły i projekty, które mają ułatwiać życie lub wspomagać prawidłowe nawyki.

Właśnie na tej fali pojawiły się trzy ciekawe gadżety, które mają nauczyć nas właściwego uzupełniania płynów w organizmie. Co dokładnie zaproponowali ich twórcy i czy faktycznie jest to nam potrzebne, by wyrobić w sobie nawyk codziennego picia wody?

Po co woda w organizmie?

Organizm każdego człowieka głównie składa się z wody, więc nie ma w tym nic dziwnego, że ta jest niezbędna w wielu procesach zachodzących wewnątrz nas.

Woda jest między innymi odpowiedzialna za transport pożywienia oraz jego rozkład, odżywianie jelit, wchłanianie pożywienia z jelit, usuwanie wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii, przyspieszenie metabolizmu, zwilżanie błon, regulację temperatury. Woda bierze też czynny udział w procesach biochemicznych.

Od właściwej ilości wody zależą między innymi: stan skóry i włosów, nastrój oraz poziom energii. Woda oczyszcza organizm z toksyn, dlatego jest szczególnie polecana w trakcie detoksykacji organizmu oraz odchudzania. Ponadto sama w sobie ma 0 kalorii, więc można jej pić, ile się chce.

Ile wody potrzebuje organizm?

Niektórym wydaje się, że pragnienie, suchość w ustach to oznaka tego, że chce się nam pić. Tymczasem jest to już objaw odwodnienia. Wystarczy ubytek 1-2% wody w organizmie, by odczuć negatywne skutki.

Szacuje się, że średnio każda osoba potrzebuje dziennie około 1,5 – 2 litrów wody. Jednak są to średnie szacunki, a wszystko zależy od wieku, stylu życia, płci, masy ciała.

Na wielu stronach internetowych można znaleźć kalkulatory oraz sposoby pozwalające ocenić, ile tak naprawdę wody potrzebuje nasz organizm.

Jedna z teorii głosi, że dorośli oraz dzieci o masie ciała powyżej 40 kilogramów powinny wypijać około 30-35 mililitrów na kilogram masy ciała. Z tego wynika, że osoba o wadze 60 kg powinna wypijać 1800 – 2100 ml wody dziennie.

Nowatorskie sposoby na pamiętanie o nawodnieniu

Nie jesteśmy w stanie cały czas kontrolować nawodnienia swojego organizmu. Często zapominamy, ile już wypiliśmy, a ile jeszcze powinniśmy – tym tokiem myślenia szli twórcy poniższych przedmiotów. Zobaczcie, co wymyślili, aby ułatwić nam kwestię regularnego nawadniania organizmu.

Butelka Hidrate Spark

Hidrate Spark to butelka, którą można kupić za około 50 dolarów. Była owocem start up’u, a wszystko zaczęło się od dość niebezpiecznej sytuacji. Twórczyni i pomysłodawczyni butelki zemdlała z powodu odwodnienia. Chciała zapobiec takiej sytuacji w przyszłości, a więc wpadła na pomysł stworzenia butelki, która przypominałaby o potrzebie regularnego nawadniania.

Pierwszy prototyp tej niezwykłej butelki powstał dość szybko, jednak z czasem postanowiono wypuścić drugą wersję, ulepszoną. W ciągu miesiąca od przedstawienia prototypu pojawiło się około 17 tysięcy zamówień.

Butelka ma pojemność około 700 mililitrów. Została stworzona z materiałów, które nie szkodzą zdrowiu. Wewnątrz butelki znajduje się czujnik, który sczytuje informację o tym, ile wody wypijamy w ciągu dnia. Te informacje są przesyłane za pomocą Bluetooth do aplikacji, która jest dostępna za darmo na smartfony.

Gdy przychodzi czas na uzupełnienie płynów, butelka zaczyna świecić. Gadżet zasilany jest za pomocą zwykłych baterii. Zanim zaczniemy korzystać z butelki, koniecznie musimy pobrać wcześniej wspomnianą aplikację na telefon. W niej zaznaczamy naszą pleć, wagę oraz inne potrzebne dane do wyliczenia dziennej dawki wody. Aplikacja wykorzystując naszą lokalizację dobiera dawkę do temperatury oraz innych cech klimatycznych z miejsca, w którym się obecnie znajdujemy.

Butelka Equa

To kolejna propozycja dla wielbicieli nowinek ze świata technologii. Ta butelka została wykonana ze stali nierdzewnej. Dodatkowo stal została pokryta matową powłoką podobno wykonaną z marmuru.

Podobnie jak produkt przedstawiony wyżej, tutaj też do informacji o potrzebie wypicia wody wykorzystywana jest dioda, która zaczyna się świecić w odpowiednim momencie.

Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności korzystania ze smartfona. Aby sprawdzić czy ilość wypitej wody w danym dniu jest wystarczająca, wystarczy dotknąć dna butelki. Jeśli tak, to zobaczymy światło długie, jeśli musimy uzupełnić płyny i daleko nam do wykonania dziennego planu zapotrzebowania, zaświeci się światło krótkie.

Ecomo

Ten gadżet również ma na celu przypominanie nam, kiedy powinniśmy napić się wody. Ta butelka ma jeszcze jedną ciekawą funkcję – sprawdza i ocenia jakość wody. Jeśli butelka uzna, że ta jest dobra możemy pić wodę. Jeśli jakość jest zła lub średnia, należy kilkakrotnie obrócić dolną część butelki. Wewnątrz znajduje się filtr, który oczyszcza wodę. Filtr składa się ze złoża z węglem aktywnym, złoża jonowymiennego do usuwania metali ciężkich oraz z membrany mikrofiltracyjnej.

Czy takie gadżety są nam potrzebne?

Trzy wymienione wyżej gadżety to oczywiście nie wszystko, co jest nam w stanie zaproponować rynek, a jedynie najpopularniejsze sposoby na sterowanie i kontrolę ilości spożywanej wody w ciągu dnia.

Głosy na temat tego typu urządzeń są podzielone. Jedni uważają, że to fantastyczny pomysł, który pomoże im wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody. Inni uważają te rozwiązania za kolejne nowinki bez większego sensu i znaczenia. Jest też grupa nastawiona krytycznie, która twierdzi, że nawyk wody można wyrobić sobie samodzielnie bez nowoczesnych technologii i nie da się zapominać o piciu, ponieważ jest to podstawowa potrzeba organizmu.

Nieważne, w jaki sposób się na to zapatrujemy. Takie rozwiązania niosą niewątpliwie kilka niepodważalnych zalet. Po pierwsze uświadamiają jak istotne jest nawadnianie organizmu czystą wodą, nie kolorowymi napojami i to nawadnianie regularne. Pić można w naprawdę różny sposób. Niektórym wystarcza szklanka wody dziennie, filiżanka kawy, a na koniec dnia szklanka soku – nie jest to jednak prawidłowe i nie przynosi wymiernych korzyści naszemu organizmowi.

Po drugie dochodzą jeszcze względy ekologiczne. Jedna butelka napełniana regularnie wodą nie zanieczyszcza środowiska w taki sposób, jak woda sprzedawana w jednorazowych, plastikowych butelkach. Dzięki rozwiązaniom wielokrotnego użytku chociaż w niewielkim stopniu przyczyniamy się do ratowania środowiska.