Nadmiar wody w organizmie – czy to w ogóle możliwe?

Z różnych mediów jesteśmy bombardowane coraz większą ilością informacji dotyczących różnych suplementów diety. Coraz częściej słyszymy o wolnych rodnikach oraz nadmiarze wody w organizmie. Czy jest to jednak w ogóle możliwe, tym bardziej, że eksperci alarmują o tym, że nie wypijamy tyle wody, ile faktycznie powinniśmy?

Nadmiar wody w organizmie - objawy i przyczyny

Jakie są przyczyny zatrzymania wody w organizmie?

Jak się okazuje, zwłaszcza my, kobiety jesteśmy narażone na występowanie nadmiaru wody w organizmie. Przyczyną takiego stanu może być zarówno źle zbilansowana dieta z dużą zawartością soli, jak też (o dziwo) niewystarczająca ilość płynów dostarczanych każdego dnia do organizmu. W dodatku taką dolegliwość mogą spowodować wahania hormonalne, a nawet choroby.

Oprócz tego nadmiar wody w organizmie może być związany z:

  • Dietą odchudzającą
  • Nadmiarem alkoholu
  • Okresem
  • Ciążą
  • Niewielką aktywnością fizyczną
  • Upałami
  • Lekami
  • Niezmienną pozycją ciała

Skąd wiadomo, że to nadmiar wody w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie często objawia się opuchlizną oraz obrzękami, które są przyczyną ucieczki wody z naczyń krwionośnych i gromadzenia się w tkankach. Woda, która pozostaje w organizmie może powodować wzrost masy ciała, opuchliznę oczu, stóp, dłoni. Oprócz opuchlizny i obrzęków można doświadczać uczucia ciężkości, zmęczenia, utraty koncentracji, rozdrażnienia, bólów głowy.

Czasem nadmiar wody w organizmie to tylko jeden z objawów…

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy zatrzymanie wody w organizmie nie jest problemem samym w sobie, a świadczy o poważniejszych dolegliwościach takich jak: niewydolność serca, przewlekła niewydolność żylna, choroba nerek, niedoczynność tarczycy lub choroby związane z wątrobą.

Jak pozbyć się tego problemu?

Oczywiście istnieją suplementy diety na tę przypadłość, jednak o wiele lepsze efekty przyniesie zmiana nawyków żywieniowych oraz zdrowotnych.

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu najlepiej zacząć od zmiany diety na taką, która nie jest bogata w sól, Powinnyśmy zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, a więc koniec z chipsami i Fastfoodam oraz tłustym mięsem i żółtym serem. Zamiast tego więcej warzyw i owoców. Warto także nauczyć się doprawiać potrawy dużą ilością ziół zamiast soli.

Kolejnym najczęściej pojawiającym się zaleceniem w takim stanie jest regularne picie większych ilości wody. Większość z nas potrzebuje około 8 szklanek dziennie. Najlepiej pić wodę powoli, małymi łykami, ale z dużą częstotliwością.

Oprócz tego warto podjąć jakąś aktywność fizyczną, choćby w formie codziennego spaceru czy wyjścia na basen. To nie tylko sprawi, że woda nie będzie zalegała w organizmie, ale może także znacznie poprawić humor.

Gwarantowany sukces

Przytoczone wyżej rady powinny pomóc w poradzeniu sobie z problemem wody zatrzymanej w organizmie. Jeśli jednak obrzęki nie znikają pomimo podjętych działań, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

2 thoughts on “Nadmiar wody w organizmie – czy to w ogóle możliwe?

  1. Jeszcze nie tak dawno problemy z nadmiarem wody w organizmie dotknęły i mnie. To straszne jak rano człowiek zamiast lekki, budzi się cały opuchnięty i aż ciężki. Okropne uczucie. Próbowałam z tym walczyć na różne sposoby. Problemy skończyły się dopiero jak zaczęłam pić dużo zielonej herbaty (bardzo ją polubiłam).

  2. Miałam taki problem i co ciekawe, u mnie faktycznie to wynikało z nieprawidłowego nawadniania. To znaczy piłam zdecydowanie za mało wody. Suplementy dawały radę, ale jak tylko przestawałam je brać to problem powracał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.