Z różnych mediów jesteśmy bombardowane coraz większą ilością informacji dotyczących różnych suplementów diety. Coraz częściej słyszymy o wolnych rodnikach oraz nadmiarze wody w organizmie. Czy jest to jednak w ogóle możliwe, tym bardziej, że eksperci alarmują o tym, że nie wypijamy tyle wody, ile faktycznie powinniśmy?

Jakie są przyczyny zatrzymania wody w organizmie?

Jak się okazuje, zwłaszcza my, kobiety jesteśmy narażone na występowanie nadmiaru wody w organizmie. Przyczyną takiego stanu może być zarówno źle zbilansowana dieta z dużą zawartością soli, jak też (o dziwo) niewystarczająca ilość płynów dostarczanych każdego dnia do organizmu. W dodatku taką dolegliwość mogą spowodować wahania hormonalne, a nawet choroby.

Oprócz tego nadmiar wody w organizmie może być związany z:

  • Dietą odchudzającą
  • Nadmiarem alkoholu
  • Okresem
  • Ciążą
  • Niewielką aktywnością fizyczną
  • Upałami
  • Lekami
  • Niezmienną pozycją ciała

Skąd wiadomo, że to nadmiar wody w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie często objawia się opuchlizną oraz obrzękami, które są przyczyną ucieczki wody z naczyń krwionośnych i gromadzenia się w tkankach. Woda, która pozostaje w organizmie może powodować wzrost masy ciała, opuchliznę oczu, stóp, dłoni. Oprócz opuchlizny i obrzęków można doświadczać uczucia ciężkości, zmęczenia, utraty koncentracji, rozdrażnienia, bólów głowy.

Czasem nadmiar wody w organizmie to tylko jeden z objawów…

Niestety, zdarzają się sytuacje, gdy zatrzymanie wody w organizmie nie jest problemem samym w sobie, a świadczy o poważniejszych dolegliwościach takich jak: niewydolność serca, przewlekła niewydolność żylna, choroba nerek, niedoczynność tarczycy lub choroby związane z wątrobą.

Jak pozbyć się tego problemu?

Oczywiście istnieją suplementy diety na tę przypadłość, jednak o wiele lepsze efekty przyniesie zmiana nawyków żywieniowych oraz zdrowotnych.

Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu najlepiej zacząć od zmiany diety na taką, która nie jest bogata w sól, Powinnyśmy zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, a więc koniec z chipsami i Fastfoodam oraz tłustym mięsem i żółtym serem. Zamiast tego więcej warzyw i owoców. Warto także nauczyć się doprawiać potrawy dużą ilością ziół zamiast soli.

Kolejnym najczęściej pojawiającym się zaleceniem w takim stanie jest regularne picie większych ilości wody. Większość z nas potrzebuje około 8 szklanek dziennie. Najlepiej pić wodę powoli, małymi łykami, ale z dużą częstotliwością.

Oprócz tego warto podjąć jakąś aktywność fizyczną, choćby w formie codziennego spaceru czy wyjścia na basen. To nie tylko sprawi, że woda nie będzie zalegała w organizmie, ale może także znacznie poprawić humor.

Gwarantowany sukces

Przytoczone wyżej rady powinny pomóc w poradzeniu sobie z problemem wody zatrzymanej w organizmie. Jeśli jednak obrzęki nie znikają pomimo podjętych działań, należy niezwłocznie udać się do lekarza.