Wielu z nas jako postanowienie noworoczne stawia sobie zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, zadbanie o swoją kondycję oraz figurę. Czy jednak zawsze najlepszym sposobem na osiągnięcie takich efektów jest restrykcyjna dieta?

Nowy Rok to najczęściej nowe postanowienia wielu z nas. Dotyczą one różnych spraw, a najczęściej chęci zadbania o siebie i swoje otoczenie. Dobre chęci to jednak w wielu przypadkach za mało. Należy zacząć działać.

Jeśli chodzi o postanowienia na 2020, wśród najczęściej wymienianych znajdują się te, związane z bardziej ekologicznym trybem życia oraz chęcią zadbania o siebie. Eksperci, naukowcy, ale i świat celebrytów coraz częściej alarmuje o tym, że jest coraz gorzej. Musimy podjąć działania, dzięki którym do środowiska będzie trafiało mniej odpadów. Recykling stał się codziennością, jednak wiele osób szuka sposobów na to, by zrobić jeszcze więcej.

Z drugiej strony początek roku to dla wielu najlepszy czas na detoks organizmu, zadbanie o figurę. Wiele razy już pewnie obiecywaliśmy sobie, że schudniemy, zadbamy o dobry wygląd sylwetki. To jednak wiąże się nie tylko ze zmianą nawyków żywieniowych i podjęciem wysiłku fizycznego, ale również z jakością napojów, które decydujemy się spożywać na co dzień.

To co pijesz ma znaczenie

Pomimo licznych alarmów ze strony naukowców, wielu z nas na co dzień najczęściej wybiera kolorowe napoje gazowane, pełne sztucznych barwników i konserwantów. Większość z tego, po co sięgamy to mieszanka chemiczna pełna kalorii i cukru. Nieważne czy mowa tu o oranżadach, napojach z kartonów, napojach typu ice tea, czy też energetykach. Wszystkie prowadzą do wielu problemów zdrowotnych i chorobliwej otyłości.

Słodzone napoje to źródło ogromnej ilości cukru. Niektóre z nich mogą dostarczać nawet do 800 kalorii przy spożyciu 1 litra. Zgromadzony cukier nie jest wykorzystywany podczas wysiłku, a więc zamienia się w tkankę tłuszczową, której ilość stale się zwiększa.

To jednak nie są jedyne problemy, jakie wywołują słodzone napoje.

Krótka droga do wielu powikłań

Naukowcy udowodnili, że wykorzystywanie słodkich napojów gazowanych i niegazowanych, jako głównego źródła nawodnienia organizmu może być bardzo zgubne. Niektóre badania wskazują na to, że z powodu nieodpowiedniej diety i wysokokalorycznych napojów umierają co roku tysiące ludzi na całym świecie.

Stwierdzono, iż regularne spożywanie napojów bogatych w cukier może być jedną z przyczyn powstawania cukrzycy typu 2, nasilenia refluksu, a nawet powstawania niektórych odmian nowotworów i chorób serca.

Już spożycie dwóch puszek gazowanego napoju tygodniowo potrafi znacznie podwyższyć poziom insuliny we krwi i doprowadzić do odkładania tkanki tłuszczowej. Udowodniono, że osoby spożywające napoje gazowane w takich ilościach są bardziej narażone na powstawanie nowotworu trzustki. Naukowcy alarmują także, że zwiększa się ryzyko zachorowań na raka prostaty oraz raka piersi.

Kolorowe napoje mogą przyczyniać się także do powstawania poważnych uszkodzeń wątroby oraz jej obtłuszczania.

Niektóre z badań wykazują, że to właśnie niezdrowe napoje odpowiadają za przedwczesny proces starzenia się organizmu oraz większą szansę na wystąpienie choroby Aizheimera.

Zauważono, że zwłaszcza w grupie nastolatków, regularne spożywanie kolorowych napojów powoduje wzrost agresji, frustracji i huśtawkę nastrojów. Ponadto są uzależniające. Ich spożywanie sprawia, że w organizmie wytwarza się dopamina. Kojarzymy je z poczuciem bycia nagrodzonym, co sprawia, że chcemy jeszcze więcej i błędne koło się zamyka.

Z kolei dentyści alarmują, że duża ilość cukru w kolorowych napojach to nie tylko problemy z próchnicą, ale i liczne choroby dziąseł, które są dość ciężkie do zaleczenia.

Jak widać, nie chodzi więc tylko o smukłą sylwetkę, ale również wiele względów zdrowotnych. Warto podjąć działania, póki to jeszcze możliwe!

Dietetyczna cola – czy to pomoże?

Wiele osób pyta czy skoro słodzone napoje pełne cukru nie są dobrym pomysłem, to może napoje dietetyczne? Przecież producenci stworzyli dietetyczną colę i cały szereg napojów o innych smakach, o niższej zawartości cukru, by zapewnić smaczny napój również tym, którzy są na diecie.

Warto jednak mieć świadomość, że cukier został tu zastąpiony słodzikami, które również powodują wyrzuty insuliny w organizmie, a co za tym idzie, powstawanie tkanki tłuszczowej. Ponadto u niektórych słodziki wykorzystywane w napojach dietetycznych mogą powodować zwiększony apetyt i sztuczne poczucie głodu.

Napoje dietetyczne to nadal cała gama sztucznych barwników, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Najlepsza będzie woda!

Co więc pić, aby czuć się dobrze i doskonale wyglądać! Naukowcy i dietetycy jednoznacznie polecają zwykłą wodę! To najlepszy napój dla naszego organizmu.

Badania dowodzą, że zamiana kolorowych napojów na wodę, która nie dostarcza organizmowi dodatkowych kalorii, to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu zgubimy zbędne kilogramy.

Z danych pochodzących z Narodowego Programu Badania Zdrowia i Żywienia jasno wynika, że wystarczy zamienić puszkę ulubionego gazowanego napoju na szklankę wody, by szybko zauważyć efekty.

Ponadto woda to najlepszy sposób na prawidłowe nawodnienie organizmu. Ten napój nie musi być dodatkowo przetwarzany, doskonale wspomaga metabolizm i pracę całego organizmu. Sprawia, że czujemy się dobrze i jest nośnikiem cennych substancji.

Woda pomaga zmienić nawyki żywieniowe

Obserwacje i badania prowadzone na całym świecie dowiodły, że zamiana napojów gazowanych na wodę przyczyniła się również do zmiany nawyków żywieniowych u wielu osób. Ci, którzy zaczęli ją pić regularnie, częściej sięgali po owoce i warzywa oraz delikatne mięsa, jak kurczak czy indyk, ryby obrabiane termicznie na parze.

Z kolei osoby gustujące w kalorycznych napojach zdecydowanie częściej wybierały fast food oraz potrawy smażone w głębokim tłuszczu.

Co, jeśli nie lubisz pić wody?

Tym, co różni kolorowe napoje od wody jest z pewnością fakt, że dobrze smakują i wyglądają zachęcająco oraz atrakcyjnie. Aż chce się je pić! To powody, przez które wielu osobom bardzo ciężko przestawić się na zwykłą wodę. Należy jednak wiedzieć, że to nie jest sytuacja bez wyjścia.

Przede wszystkim wystarczy dodać do wody ulubione owoce i zioła, takie jak mięta, melisa, lawenda. Dzięki temu woda nabierze naszego ulubionego smaku, a zmiana nawyków będzie zwyczajnie łatwiejsza.

Ponadto warto pamiętać, że woda nie musi być jedynym napojem, którym może nawadniać. Równie polecane są ziołowe herbatki i napary oraz zielona herbata. Latem warto spożywać mleczne napoje, jak maślanka i kefir. świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw również są dozwolone, jednak należy je traktować jako część posiłku.

Więcej informacji tutaj: Słodzone, kolorowe napoje czy woda do picia – co lepiej wybrać?

Jakość wody – czy to ważne?

Znaczenie ma nie tylko ilość wypijanej wody, ale również jej jakość. I tutaj wracamy do tematu noworocznych postanowień. Do tej pory dla wielu dobrym wyjściem wydawało się być stosowanie wody butelkowanej, która zazwyczaj bardziej odpowiadała pod względem smaku i zapachu niż woda kranowa.

Obecnie jednak nie chcemy przykładać ręki do jeszcze większego zanieczyszczenia środowiska. Zależy nam na tym, aby pić wodę dopasowaną do potrzeb, ale jednocześnie znaleźć sposób bardziej przyjazny ekosystemowi.

Tutaj z pomocą przychodzi branża uzdatniania wody, która oferuje wiele interesujących rozwiązań do kuchni i nie tylko.

Ogromną popularnością cieszą się filtry kuchenne do montażu pod zlewozmywakiem. Do wyboru są systemy takie jak ultrafiltracja czy odwrócona osmoza. Wodę można pobierać za pomocą specjalnej wylewki dołączonej do zestawu.

Niektóre modele pozwalają na dopasowanie wody dokładnie do swoich potrzeb bądź domontowanie wkładu mineralizującego do eleganckiej, kompaktowej obudowy! Na przykład w systemie od polskiej marki Ecoperla Revo jest to możliwe – system nie posiada zbiornika magazynującego, zajmuje niewiele miejsca i można domontować do niego mineralizator. Jest to świetna propozycja dla miłośników nowinek technologicznych. O innych zaletach dowiecie się z recenzji video:

Jeśli natomiast chodzi o rozwiązania na cały dom, to dobrą propozycją może być połączenie zmiękczacza wody z kolumną węglową lub kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, taki jak Ecoperla Hero. Dzięki takiemu połączeniu można uzyskać miękką wodę, która nie pozostawia osadu, ale przede wszystkim wodę smaczną, o neutralnym zapachu, którą bez problemu będzie można odpowiednio nawodnić organizm.