Woda to nieodłączny element naszej codzienności. Spożywamy przyrządzone z niej napoje zimne i gorące, zupy oraz inne dania. Jednak czy zdawałaś sobie sprawę z tego, że woda pomaga leczyć niektóre schorzenia?

Co daje nam woda?

Odchudza

Woda jest najdoskonalszym suplementem diety, jeśli planujesz się odchudzać. Jej regularne spożywanie, a zwłaszcza picie szklanki przed posiłkiem sprawia, że czujemy się pełne, nie odczuwamy tak dużego głodu, a przez to zwyczajnie jemy mniej. Nadmiar jedzenia nie gromadzi się w organizmie, więc chudniemy!

Utrzymuje równowagę pH

Neutralne pH to 7 i właśnie takie powinna mieć woda, którą spożywamy (na pewno nie powinno być niższe). Nawadnianie wodą o takim pH sprawia, że zaburzeniu nie ulega gospodarka kwasowo-zasadowa.

Zapobiega chorobom serca

Odpowiednie nawadnianie uchroni nas przed zawałem serca. Potwierdzają to przeprowadzane badania. Udowadniają one, że osoby, które piły każdego dnia około 2 litrów wody nie miały kłopotów z sercem lub o wiele rzadziej zapadają na takie choroby.

Poprawia metabolizm

Woda bierze udział w większości procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Jeśli regularnie ją pijemy, wszystkie reakcje zachodzą sprawnie i szybko, a to ma wpływ na o wiele lepszy metabolizm.  Czy wiedziałaś, że nawet bardzo małe odwodnienie zmniejsza metabolizm nawet o około 3%?

Poprawia stan skóry

Zabiegi w salonie kosmetycznym, albo drogie kremy przeciwzmarszczkowe mogą stać się przeszłością, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda sprawia, że skóra staje się jędrna, wygładzają się zmarszczki, do tego nie trzeba dodatkowo nawilżać skóry.

Pomaga walczyć z bólem

Warto wiedzieć, że częste bóle głowy mogą wynikać właśnie z nieodpowiedniego nawodnienia. Wystarczy więc, że napijemy się zwykłej wody, aby uśmierzyć taki ból. Woda zapobiega też bólom mięśni i stawów.

Zapobiega chorobom nerek

Woda jest niezwykle potrzebna tym organom, ponieważ pomaga odpowiednio przetwarzać produkty przemiany materii. Odpowiednia ilość wody sprawia, że nerki pracują o wiele bardziej wydajnie, nie dochodzi do ich chorób. Nie dochodzi tez do zbytniego zagęszczenia moczu, co może się przekładać na schorzenia układu moczowego.

Ile wody musimy pić?

Najpopularniejszą teorią jest to, że powinniśmy pić około 2 litrów wody. Jest to jednak bardzo uzależnione od naszego wieku, wagi, wzrostu oraz innych czynników. W Internecie można znaleźć specjalne przeliczniki, na bazie których będziemy w stanie otrzymać dokładną informację dotyczącą niezbędnej ilości wody do picia.

Najważniejsza jest jakość

Dobrych efektów picia wody nie można się spodziewać, jeśli ta jest kiepskiej jakości i zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia. Nie możemy spodziewać się pozytywnych efektów, jeśli pijemy wodę pełną chloru, mikroorganizmów, bakterii, wirusów czy metali ciężkich.

Najlepszym sposobem na naprawdę zdrową, bezpieczną, ale też świeżą wodę spożywczą jest odpowiedni filtr kuchenny. Wybór jest dość spory: od filtrów dzbankowych i nakranowych, przez systemy nanofiltracji aż po systemy odwróconej osmozy.

Ostatnio sporą popularnością cieszy się odwrócona osmoza polskiej marki Ecoperla Revo, o której pisaliśmy już wcześniej. To dość nietypowy filtr kuchenny, który doskonale oczyszcza wodę. W dodatku nie zajmuje dużo miejsca. To obecnie najlepszy sposób na zapewnienie wody o odpowiednich właściwościach dla całej rodziny.